13.2.2017
Kategorie: Auto-moto

Jak se zbavit starého vozu?

Každá věc má své limity a někdy prostě doslouží. Výjimkou nejsou ani automobily. Zbavit se takového vysloužilce lze různými způsoby. Rozhodně jej nenechávejte na ulici, neboť se tak vystavujete riziku udělení pokuty.

Můžete jej prodat buď jinému zájemci třeba na součástky nebo do bazaru. Záleží pochopitelně na značce, celkovém stavu i zájmu.

Některá vozidla se mohou stát předmětem zájmu milovníků veteránů, kteří stará auta sbírají, vykupují a následně renovují. Pokud je auta opravdu již nepojízdné a jeho další opravy by se nevyplatily, můžete jej nechat odvézt na vrakoviště. Zde jsou stará auta ekologicky likvidována, což znamená nejprve odstranění provozních náplní, plastů, izolací či drahých kovů a poté je karoserie slisována do balíku, který putuje do hutí.

bmw-1601376_960_720

 

Ovšem pozor – pokud byste nechali starý vůz zlikvidovat firmě nebo jednotlivci, kteří k tomu nemají potřebné oprávnění, riskujete pokutu až 20 tisíc Kč. Naopak když zavoláte ekologickému likvidátorovi, vyděláte až 1 tisíc korun, pokud je auto kompletní.

Odhlášení

Z vyřazením starého vozu je spojena také určitá administrativa. Musíte navštívit dopravní odbor na příslušném obecním či městském úřadu. Auto se musí trvale vyřadit z registru motorových vozidel. Potřebujete k tomu svůj občanský průkaz, velký technický průkaz a doklad o ekologické likvidaci. Dále zde musíte odevzdat osvědčení o registraci a tabulky registrační značky. To vše je obvykle vyřízeno na počkání. Nakonec vám udělí záznam do technického průkazu o výmazu z registru a tím celý proces končí.

old-car-870456_960_720

Co se plánuje do budoucna

Česko patří v Evropě ke státům s nejvyšším průměrným stářím automobilů. Stát se proto snaží motivovat majitele starých aut, aby je vyměnili za nová. Proto se uvažuje o vyplácení odměn za to, že se majitel zbaví svého starého auta. Účelem je dostat stará auta ze silnic. I když řada z nich jezdí jen velmi málo, mají vysoké emise a následky nehod starších aut jsou výrazně větší než u nových vozů, které mají více bezpečnostních prvků.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: