26. prosince 2016
Kategorie: Bydlení, Domácnost, Zdraví

Jak se zbavit roztočů?

Roztoči jsou přítomni všude kolem nás, i když jsou pouhým okem neviditelní. Jsou členem řádu pavoukovců a dorůstají maximálně do velikosti jednoho milimetru. Průměrný život roztoče trvá 20-40 dní a během této doby naklade až několik tisíc vajíček.

Produkují alergen, který pochází z jejich výkalů. Většinou tyto nevítané hosty známe z mnohonásobně zvětšených snímků, kde vypadají jako strašlivá monstra s obrovskými kusadly. Najdeme je v každé domácnosti a běžným úklidem se jich nezbavíme.

Kde se roztoči vyskytují

house_dust_miteV domácnosti jsou roztoči přítomni hlavně v postelích, ale žijí také v prachu, v lůžkovinách, v pohovkách, v oblečení a v plyšových hračkách. Není tedy jednoduché se jim vyhnout. V posteli jsou proto, jelikož se živí naší odumřelou kůží a lupami a mají zde ideální podmínky pro svůj život a množení. Roztoči totiž vyhledávají relativní vlhkost, teplo, tmu a dostatek potravy. To vše lidská postel nabízí, takže není divu, že jim zde daří. Kromě výkalů obsahujících vysokou koncentraci alergenů, nejsou pro naše zdraví nijak nebezpeční. Jsou však velice nepříjemní pro alergiky a astmatiky. Zvláště v rodinách s dětmi, které jsou navíc alergické, je třeba brát přítomnost roztočů na vědomí a hledat způsoby, jak se jich zbavit.

Jak se tedy roztočů zbavíme?

Především musíme upravit podmínky v bytě tak, aby nebyly vhodné pro rozmnožování roztočů. Ložnici musíme pravidelně větrat a lůžkoviny prát alespoň na 60°. Účinný je také pravidelný průvan, jelikož roztoči se nevyskytují na suchých a studených místech. Byt nepřetápějte a teplotu udržujte i v zimě na zhruba 22° C. Každé ráno vyvětrejte celou domácnost krátkých intenzivním průvanem. Důležitý je také dostatek světla, proto hned ráno roztáhněte rolety či žaluzie. Matrace v posteli a na pohovce pravidelně otáčejte, větrejte a vysávejte. V bytě udržujte optimální vlhkost, hodně pomáhá čistička vzduchu, ovšem bez zvlhčovače. Samozřejmostí je pravidelné odstraňování prachu, raději ovšem vytíráním než luxováním a stíráním na sucho, čímž se prach spíše rozvíří.

Při pořizování vysavače upřednostněte antibakteriální přístroj. Velkým rizikem jsou koberce, zejména ty s vysokým vlasem. Alergici by je neměli mít v bytě vůbec. V posteli jsou nejúčinnějším a nejefektivnějším řešením protiroztočové povlaky, které zabraňují pronikání alergenů ke spící osobě.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: