30.1.2017
Kategorie: Cestování, Zdraví

Jak se zbavit cestovního průjmu?

Cestovním průjmem se označují lehká průjmová onemocnění, která postihují většinu turistů při pobytu v horkém klimatu. V některých zemích to bývá většinou v letním období, ale v tropických oblastech to může být po celý rok.

Náchylnější jsou děti do 5 let a osoby se sníženou kyselostí žaludečních šťáv. Také více na cestovní průjem trpí jedinci s krevní skupinou 0 a osoby se sníženou imunitou způsobenou nemocí či léčbou.

Průjmy jsou způsobeny bakteriálními, virovými, případně parazitárními původci.

salt-777622_960_720

Prevence

Nejdůležitější je přísná osobní hygiena a hygiena stravování. Raději nejíst zmrzlinu a nedávat si do nápojů led. Pokud nevíte, odkud voda je, vždy ji považujte za závadnou. Nejíst listovou a kořenovou zeleninu ve formě salátů ani jahody. Rajčata, okurky, mango či papaju zakoupené na tržištích je dobré před požitím namočit do růžového roztoku hypermanganu. Stačí k tomu i igelitový sáček. Nejvhodnějším nápojem v horkém klimatu je vlažný nebo studený čaj s přísadou citronové šťávy, která se má přidávat i do ostatních nápojů. Alkohol je dobrou dezinfekcí, ovšem jen v malém množství.

Co dělat, když se průjem dostaví

Doporučuje se rýžový a mrkvový odvar, rýže, vločky, vařené brambory a zelenina, slané polévky, banány a slané suchary. Je třeba omezit tuky a koření.

stazeny-soubor

Z léků se nejčastěji užívá imodium, který je volně v prodeji v lékárnách bez lékařského předpisu. Je však třeba si přečíst příbalový leták a poučit se o dávkování a kontraindikacích, aby si člověk ještě nepřitížil.

To platí i v případě dalších léků, jako je například oblíbený endiaron, dále smekta nebo ercefuryl, který se osvědčuje například v Egyptě. Novinkou je lék hidrasec, který je vhodný, pokud není známá příčina vzniku průjmu, případně jako doplňková léčba.

Některá střevní léčiva selhávají v určitých oblastech, a tak nezbývá, než navštívit místního lékaře nebo se zeptat na vhodný prostředek v místní lékárně.

Průvodním jevem cestovního průjmu je dehydratace, a proto je hlavní součástí terapie při větších ztrátách vody opětné zavodnění těla.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: