28.8.2019
Kategorie: PR, Různé

Jak se vypořádat se strachem a zahnat úzkosti do kouta?

Život průměrného Evropana je velmi komfortní – minimálně ve srovnání s běžnými útrapami, kterým jsme museli čelit před sto lety. Spoustu práce za nás vykonávají stroje a máme mnohem více volného času. Odvrácená stránka souvisí s častějším výskytem psychických poruch, k jejichž rozvoji často dochází právě v souvislosti se zdánlivě pohodlným životním stylem. Čelíme mnoha faktorům, na které naše psychika není zvyklá, a mnozí z nás se s novými stresy neumí vypořádat. Je to i váš případ? Pokud vás trápí panická porucha, začněte na sobě pracovat. Vyzkoušejte následující techniky a váš život bude zase mnohem veselejší.

Co panické záchvaty způsobuje?

Panická ataka je úzkostná porucha, která se projevuje masivní úzkostí. Její nástup nelze předvídat (na rozdíl od fobie) a poprvé se objevuje v období dospívání. K typickým příznakům patří pocity svírání v oblasti krku a hrudníku, svalový třes, návaly horka, sucho v ústech či mžitky před očima. Stejně nepříjemné jsou psychické příznaky v podobě pocitu ztráty kontroly nad danou situací, strach ze zešílení či smrti a v neposlední řadě enormní psychické vypětí.

Léčba panické poruchy by měla probíhat co nejdříve – respektive bezprostředně po prvních projevech. Může probíhat farmakologicky (užívají se antidepresiva, benzodiazepiny a ve vážnějších případech i antipsychotika) a samozřejmě formou psychoterapie.

Co dělat, když vás zaskočí panická ataka?

K záchvatu může dojít kdekoliv. Pokud vás úzkostná porucha zastihne nečekaně, pokuste se ji rozdýchat. Uklidnit vás může pouhá myšlenka – myslete na to, že situaci zvládnete a několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Jakmile mysl na zvládání paniky navyknete, strach ze strachu ustoupí a bude se objevovat jen sporadicky. S trochou štěstí po určité době zcela vymizí.

Velmi účinnou metodou, která vám pomůže zvládat náhlé návaly úzkosti, je akceptování. Přijmete-li strach jako každodenní součást svého života, začnete ho vnímat jinak. Jděte mu naproti, klidně si na chvíli představte to nejhorší a snažte se brát realitu takovou, jaká je.

Zároveň se naučte říkat NE a nenechte ostatní, aby ve vás úzkosti podněcovali.

A co je nejdůležitější? Soustřeďte své myšlenky na důležitější, pozitivní věci. Neplýtvejte energií na řešení neopodstatněného strachu a situací, které se nestaly. Budete-li svou mysl průběžně cvičit, odmění se vám harmonií.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: