4.2.2019
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Jak se nejlépe zbavit prachu?

Prach na policích, skříních nebo stole vypadá hrozně, ale také velmi škodí vašemu zdraví. Alergie na prach je jednou z nejrozšířenějších. Kromě malých částeček arsenu, chromu nebo hliníku, obsahuje prach také plísně, bakterie, pyl, roztoče a jejich exkrementy nebo kožní buňky. Prachu se jednou provždy nezbavíte, ale můžete jeho vzniku z velké části předejít nebo si usnadnit jeho otravný úklid.

Vyhoďte závěsy a záclony

Různé bytové textilie, včetně záclon a závěsů, dělají váš dům domovem. Závěsy a záclony zabraňují pohledu kolemjdoucích do vašich oken a dodají soukromí. Jenže v nich usedá velké množství prachu, které se každý den rozvíří po místnosti. Pořízením žaluzií a rolet předejdete vzniku velkému množství prachu.

Zbavte se zbytečných textilií

V dekorativních polštářcích, ubrusech nebo přehozech se drží velké množství prachu. Pokud se jich nechcete vzdát, pravidelně je perte.

Nezastýlejte postel

Rada, kterou mnozí uvítají. Deky pro alergiky, kam se ani zrnko prachu nedostane jsou celkem nákladné. Nechte ráno přikrývku pohozenou, jak vylezete z postele. Naklepáním peřiny při ustýlání, dodáte kyslík roztočům, kteří se pak rychleji množí.

Nenošené oblečení uklízejte

Nenošené oblečení ukliďte do krabic nebo pytlů. Týká se to zejména sezónního oblečení, které leží v šatně i několik měsíců a stává se tak zbytečným lapačem prachu. Použijte průhledné pytle. Oblečení snáze najdete.

Pravidelně vysávejte

Koberce jsou jedním z největších lapačů prachu. Když se nechcete zbavit oblíbených koberců, pravidelně je vysávejte a vyklepávejte. Nezapomínejte vysát i pohovku a za topením. Při úklidu nejprve vysajte a až po vysátí se pusťte do utírání prachu. Vzduch z vysavače rozvíří prach po celé místnosti. Pořiďte si robotický vysavač, který vám práci velmi usnadní a zajistí méně prašný domov.

Vytírejte často

Zametáním a vysáváním se zbavíte mnoha částeček prachu. Častým mokrým stíráním se zbavíte prachu, ale také zabráníte jeho rozvíření do vzduchu.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: