9.4.2016
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Jak se bránit proti škůdcům v domácnosti přírodní cestou?

I k vám domů mohou přijít nezvaní hosté a způsobit vám velké potíže. Řeč je o mravencích, roztočích a molech. Víte, že se proti nim můžete efektivně bránit přírodní cestou? Bonusem je v některých případech příjemná vůně, která ale škůdcům natolik vadí, že se vaší domácnosti obloukem vyhnou. Jak a co použít?

Mravenci

Zejména na jaře se mravenci probouzí k aktivitě a nachází si cestičky do vaší kuchyně nebo spíže. Možná i vás jako první napadne, že si koupíte sprej a mravence zabijete. Řešení to je, ale ne moc praktické. Sprej zahubí jen mravence, kteří se u vás aktuálně budou nacházet. Buďte si jisti, že jejich kamarádi brzy přijdou. Účinné je, pokud trasu, po které se k vám dostávají, a její okolí omyjete octovou vodou a hlavní díru zasypete kypřícím práškem do pečiva. Je známo, že mravence odpuzuje vůně máty či bazalky. Zasaďte si tyto bylinky a pěstujte je v blízkosti okna či místa, kudy vede mravenčí stezka.

Moli

Moli mohou napadnout vaše jídlo i oblečení. V obou případech je to stejné: Pokud se moli k věcem dostanou, budete je s největší pravděpodobností muset vyhodit. Proto je velmi důležitá prevence. Musíte zamezit tomu, aby moli dostali na vaše oblečení nebo jídlo chuť. U jídla je důležité, aby bylo skladováno v uzavíratelných nádobách. Moli nesnáší světlo a průvan, proto ve spíži častěji sviťte a každý den alespoň na chvilku pootevřete dvířka. U molů šatních můžete vzít do boje opět vůně. Moli přímo nesnáší vůni chmele a levandule. Používají se také pytlíky s pracím práškem nebo mýdlem. Pomůže, pokud budete skříň větrat.

Roztoči

Roztoči jsou miniaturní havěť, která se určitě nachází i u vás doma. Jejím největším nebezpečím je, že roztoči mohou být příčinou alergií a dýchacích potíží. Drží se hlavně v textiliích. I proti nim lze bojovat vůní. Zabírá cedrové dřevo – koupit lze malá kolečka i háčky na ramínka do skříně. Jedinou prevencí proti roztočům je pravidelný úklid, nejlépe s využitím páry.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: