18.7.2016
Kategorie: Zdraví

Jak řešit problémy s křečovými žílami?

Chronická žilní nedostatečnost a varixy. To jsou odborná pojmenování zdravotního problému, který se v České republice týká až poloviny žen a pětiny mužů – křečových žil. Tento nevzhledný a mnohdy bolestivý problém na dolních končetinách má několik fází a různá řešení. Jak se křečové žíly objevují, čím se projevují a jak se problémy s nimi řeší? Na tato témata se podíváme detailněji.

Výskyt křečových žil

Křečové žíly jsou až z 80 % způsobeny genetickými předpoklady – jsou dědičné. Pokud se ve vaší rodině vyskytují křečové žíly, je velmi pravděpodobné, že se tento zdravotní problém vyskytne i u vás a následně i u vašich dětí. Varixy se ale mohou objevit i u osob, které nemají genetické předpoklady pro jejich výskyt. Zejména se jedná o osoby, které při zaměstnání dlouho stojí bez pohybu nebo naopak dlouho sedí bez pohybu. U žen mohou mít vliv na jejich výskyt i hormony, například v těhotenství.

zily_01

Čím se projevují?

Zde je třeba rozdělit varixy do několika fází. První fází je výskyt drobných popraskaných žilek, které jsou vidět jen stěží a kromě estetického hlediska nejsou žádným problémem. V další fázi se začínají žilky zvětšovat a vystupovat na povrch. Dále se mohou z těchto žil vytvářet nevzhledná a velká skupenství, která mohou pulzovat, být bolestivá i omezující v pohybu.

Prevence a řešení

Ideální je proti křečovým žilám bojovat ještě než se objeví – nezanedbávat prevenci. Nejlepší prevencí je zajistit končetinám dostatečné prokrvení. Pokud dlouho stojíte, zkuste si alespoň na 5 minut lehnout a dát nohy nahoru. Při dlouhodobém sezení alespoň cvičte s nohama pod stolem. Střídejte teplé a studené sprchy nohou a choďte do sauny. Zmírnit postup a vývoj křečových žil pomohou i zdravotní masti a stahovací punčochy. Vždy byste se o správném řešení měli poradit se svým lékařem.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: