13.6.2016
Kategorie: Auto-moto, Cestování

Jak připravit automobil na dlouhou cestu?

Chystáte se letos na zahraniční dovolenou vlastním automobilem? Nebo chcete jen při prodlouženém víkendu cestovat autem a poznávat krásy České republiky? Ať je váš důvod k výletu autem jakýkoliv, měli byste především věnovat pozornost tomu nejdůležitějšímu vybavení, které si s sebou povezete. Tedy tomu, které poveze vás – automobilu. Auta je zapotřebí na delší cesty zkontrolovat a připravit. Jak na to?

Co zvládnete sami?

I když nepatříte mezi automechaniky, některé činnosti při přípravě auta na dlouhou cestu zvládnete sami. Především je zapotřebí zkontrolovat stav všech kapalin. Hlavně olej, ostřikovače, chladící a brzdové kapaliny. Vše dolít do správné míry. Pokud se blíží doba výměny oleje, udělejte tak raději před cestou než po ní. Dále je zapotřebí zkontrolovat stav brzdových destiček, jejich opotřebení a případné poškození. Podívejte se i na rezervní kolo, které musí být nafouknuté a připravené do akce.

auto_cesta_01

Navštivte servis

Odborné práce a detailní prohlídku auta nechte raději na specializovaném autoservisu. Drtivá většina autoservisů už nyní nabízí služby – kontrolní prohlídka automobilů. Jedná se o komplexní prohlídku aut, která má odhalit nedostatky auta a předejít případnému poškození. Tyto kontroly se provádí při koupi ojetého auta z bazaru, před zimou nebo právě před dlouhou cestou. V rámci preventivní prohlídky je zapotřebí prohlédnout podvozek auta a jeho motor. Zkušený automechanik dokáže odhalit povolené části, prasklé a jinak poškozené, které by mohly být příčinou závady.

auto_cesta_02

Při cestě do zahraničí pozor na pravidla silničního provozu

Jestliže plánujete výlet do zahraničí, detailně si nastudujte pravidla silničního provozu dané země. Pravidla se totiž neliší jen v povolené rychlosti jízdy a nutnosti denního osvětlení, ale také ve výbavě vozu. V Rakousku je zapotřebí, aby každá osoba v autě měla svou reflexní vestu, a nejen připravenou v kufru, ale okamžitě po ruce. Pozor také na minimální hloubku vzorku pneumatik. Každá země vyžaduje jinou hodnotu. Bylo by zbytečné utrácet peníze na dovolenou za pokuty, kterým se můžete vyhnout.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: