29.12.2015
Kategorie: Auto-moto, Cestování

Jak připravit auto na zimní dovolenou?

Chystáte se v letošním zimním období na dovolenou do některého z tuzemských nebo zahraničních horských středisek? Plánujete cestu vlastním automobilem, abyste nemuseli být závislí jen na službách cestovní kanceláře? Jestli chcete jet na zimní dovolenou vlastním autem, je třeba na tuto cestu dokonale připravit nejen vás, ale také váš automobil. Jaké kroky jsou důležité?

Auto musí být v dobré kondici

Že je nutné mít na zimní dovolenou přezuté auto na zimní pneumatiky, snad ani nemusíme zdůrazňovat. Před odjezdem na dovolenou by ale mělo být auto ve stoprocentní kondici. Některé kroky při kontrole stavu automobilu si můžete provést sami. U jiných je vhodná návštěva autoservisu. Případné závady nebo náznaky závad je nutné odhalit ještě před cestou.

radyprovsechny.cz_zimni_dovolena_02

  • Vlastními silami je zapotřebí na autě zkontrolovat především hladiny kapalin a viditelné vady. Do ostřikovačů nalijte nemrznoucí směs, stejně tak, jako do chladiče. Zkontrolujte i hladinu oleje, a zda není zapotřebí již jeho výměna. Zkontrolujte funkčnost všech světel, stav pneumatik a brzd, zda není viditelné poškození.
    .
  • V autoservisu si můžete nechat auto zkontrolovat mnohem detailněji. Důležitá je především kontrola podvozku a všech ostatních důležitých mechanických a elektronických částí na autě. Některé autoservisy dokonce nabízí přímo servis auta před zimní dovolenou, protože je vyhledáván stále častěji.

radyprovsechny.cz_zimni_dovolena_03

Nezapomínejte ani na výbavu

Nezapomínejte ani na důležitou výbavu, která je zapotřebí při zimním výletu autem do hor. Chybět by rozhodně neměly řetězy na pneumatiky. Jestliže nejste příznivci kovových řetězů, existují i modernější varianty, které vás mohou dostat z namrzlé silnice. Jedná se o tekuté řetězy. Tekuté řetězy jsou pěnou v tubě, kterou stačí aplikovat přímo na pneumatiky. Pěna okamžitě vytvrdne a plní funkci řetězů. Není zapotřebí žádné složité nasazování kovových řetězů.

V autě by rozhodně neměla chybět ani malá lopata, kyblík s pískem nebo se štěrkem a baterka, protože v zimě přichází tma mnohem dříve. Pokud pojedete do zahraničí, je třeba prostudovat všechny platné zákony a povinnosti řidičů. V Rakousku například musí mít svou reflexní vestu každý člen v autě.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: