3.1.2016
Kategorie: Auto-moto

Jak přezout kola na autě?

Vzhledem k tomu, že řidiči jsou ze zákona povinni využívat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. Povinné jsou zimní pneumatiky nejen v místech, která jsou označená příslušnou dopravní značkou, ale také ve všech případech, kdy se na silnicích nachází souvislá vrstva sněhu nebo je náledí. Z hlediska bezpečnosti se rozhodně vyplatí jezdit v zimě na zimních a v létě na letních pneumatikách. Nechcete utrácet zbytečné peníze za přezouvání kol v autoservisech? Tento krok zvládnete i svépomocí. Jak na to si popíšeme v několika krocích.

Nutné jsou 2 sady kol

V domácích podmínkách a svépomocí dokážete vyměnit jen celá kola, nikoliv přezout jedny disky z letních pneu na zimní a obráceně. Bavíme se tedy o postupu, jak měnit kola, nikoliv jen pneumatiky. Ideální variantou tedy je, když budete mít 2 komplety kol (disky i pneu), které budete podle potřeby jen měnit. Nyní již k samotnému postupu výměny.

 • Zajeďte si na rovné a čisté místo. Majitelé garáží mají výběr místa velice usnadněný. Pokud garáž nemáte, ideální volbou jsou veřejná parkoviště. Auto vám nesmí nikam ujíždět a musíte mít okolo něj dostatek prostoru.
 • Zaparkujte automobil a zajistěte kola proti pohybu. Ideální variantou je zařazení rychlosti společně se zatažením ruční brzdy.
 • Vyndejte si hever a správně jej nainstalujte do příslušného místa. Místa pro uchycení heveru se liší podle druhu automobilu a podle něj se také liší i hevery. Správný typ heveru by měl být součástí povinné výbavy vašeho auta.
 • Dokud auto stojí ještě všemi čtyřmi koly na zemi, povolte jeho šrouby. Jen tak, aby se šroub otočil, nikoliv abyste jej vymontovaly celý. Stačí pootočení o jeden závit.
  radyprovsechny.cz_prezuti_kol_01
 • Zvedněte na heveru auto u kola, které chcete měnit do výšky alespoň tak, aby mezi kolem a zemí bylo minimálně 5 cm volného prostoru.
 • Vymontujte šrouby a vyjměte kolo.
 • Když je kolo dole, můžete zevrubně zkontrolovat stav brzdových destiček, pružiny a další součásti zavěšení kol, zda na nich neshledáte nějakou viditelnou vadu.
  radyprovsechny.cz_prezuti_kol_02
 • Dále můžete nasadit kolo se zimními pneumatikami a utáhnout šrouby. Šrouby utahujte křížem, nikoliv postupně dokola. Poslední dotažení šroubů nechte opět až bude auto na zemi.
 • Pak stačí tento proces opakovat na všech čtyřech kolech a za 30 minut můžete mít hotovo.

Popřípadě, pokud vám tento snadný návod nestačí, můžete se podívat na toto video, kde je vše i názorně ukázáno:

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: