20. srpna 2018
Kategorie: Zdraví

Jak postupovat, když máte klíště? 

S teplým jarním počasím se probouzí příroda a bohužel také paraziti. Jedním z nejobávanějších je klíště díky možné nákaze encefalitidou. Ve sdělovacích prostředcích slýcháme varování před zvýšenou klíšťovou aktivitou. Neznamená to, že nebudeme chodit do přírody, ale je dobré se preventivně chránit. Obchody nabízejí řadu přípravků, ale můžeme si také po domácku vyrobit například repelent.

Domácí repelenty

Do lahvičky s rozprašovačem nalijte trochu rostlinného oleje, přidejte asi dvacet kapek růžového olejíčku a hrneček vody. Vše protřepejte a aplikujte přímo na pokožku před vycházkou. Dalším zdrojem je jeden díl jablečného octa, dva díly vody a několik kapek oleje. Odpuzovač klíšťat lze připravit i z citrusů. Do vařící vody přidejte několik oloupaných a nakrájených pomerančů, citrónů, grapefruitů nebo limetek. Nechte vařit minutu a poté mírně hodinu. Další účinnou kombinací je francovka, do které nasypte sáček hřebíčku. Každý má také svůj vlastní recept, ale nejspolehlivější prevencí před nákazou klíšťovou encefalitidou je stále očkování. Pokud si přes všechna opatření donesete na těle klíště, je dobré vědět, jak postupovat.

Jak na přisáté klíště?

Zapomeňte na rady, které se praktikovaly v minulosti. V žádném případě nepotírejte přisáté klíště olejem či mastí. Klíště se přidusí a může vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se zvyšuje riziko přenosu nákazy. Nedoporučuje se ani tahání pinzetou, „vyšroubování“ či vyviklání. Nejbezpečnější způsob je vytáhnutí klíštěte pomocí speciální karty se zářezy, která klíště podebere a spolehlivě vytáhne. Velmi malé klíště lze také vyviklat navlhčenou vatovou štětičkou nebo sirkou. Místo zákusu poté vydesinfikujte běžným desinfekčním prostředkem. Nezdaří-li se žádný z těchto pokusů, pak použijte ostrou pinzetu, klíště chyťte těsně u kůže a vytrhněte. Zůstanou-li v kůži kusadla, nemusíte se bát infekce, neboť z nich samotných již nehrozí. Časem vyhnisají nebo se vydrolí stejně jako třeba zadřená tříska.

Co s klíštětem?

Chcete-li vědět, bylo-li klíště infikováno, vložte ho do igelitového sáčku a odešlete do laboratoře na vyšetření. Bezpečná likvidace vytaženého klíštěte je jeho spláchnutí do záchodu nebo spálení.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: