22.5.2019
Kategorie: PR, Různé

Jak pít rum a opravdu si ho vychutnat?

Tak zaprvé – tuzemák není rum. A zadruhé – pití pravého rumu má svá nepsaná pravidla, kterých byste se, ve svém vlastním zájmu, měli držet. Jinak si rum nikdy nevychutnáte se vším všudy. Popíjení prémiového moku je zvláštní příležitost a je dobré k ní tak přistupovat.

Souborů pravidel „správného pití rumu“ jsou minimálně desítky. Protože co gurmán, to specifický přístup. Jedno pravidlo však platí bez ohledu na ostatní zásady popíjení – rum se pije pomalu a vychutnává se všemi smysly.

A co dál? V případě následujícího doporučení chybu rozhodně neuděláte. Vybrali jsme pro vás zásady, kterých se drží většina zkušených milovníků rumu.

S čím rum pít?

Někdo rum ředí vodou či ledem, pro jiného je jakékoliv ředění rumu tabu. Pamatujte, že pokud destilát příliš ochladíte, otupíte své chuťové buňky. Tato vlastnost se hodí v případě konzumace jinak nepitelných patoků. Naopak není žádoucí při pití prémiových rumů jako Plantation.

Zmíněná značka Plantation je vůbec skvělou volbou. Luxusní jemné karibské rumy nabité tóny tropických plodů, vanilky, citrusů a kokosu se od průměru odlišují dvojím zráním a představují jednu z nejkvalitnějších karibských produkcí. V první fázi zrají v sudech z amerického rumu (především po bourbonu) a díky tropickému klimatu se z nich rychle uvolňují agresivní, těkavé výpary. Následně dozrávají ve Francii – v dubových sudech po jednom z nejlepších koňaků na světě Pierre Ferrand XO Grande Champagne. Procesem zrání Plantation odkazuje na dobu, kdy rumy z Karibiku do Evropy cestovaly právě tímto způsobem.

Jak při pití rumu zapojit čich a zrak?

Na rozdíl od zvířat spoléháme spíše na zrak než na čich – a ano, byla by jistě byla škoda při popíjení rumu nepoužít. Vždyť relaxace spojená s kocháním se nad stovkami barevných nuancí je velmi příjemná. Rumy mají různé a mnohdy netušené barvy – mimo jiné i jantarové či medové odstíny. Přesto není od věci nasát rumové aroma. Vůně se nejlépe rozvíjí zhruba tři až čtyři centimetry od hladiny. Možná jste to doposud netušili, ale lidé mohou rozeznat kolem desítky tisíc vůní. Ta od prémiového rumu bezesporu patří k těm nejpříjemnějším, se kterými se v životě setkáte.

Jak si rum vychutnat?

Na „kopání na ex“ raději zapomeňte. Při popíjení dražšího destilátu pro tento způsob konzumace skutečně není důvod. Naopak zapojte chuťové buňky a upíjejte nápoj ze sklenky po malých doušcích. Vždy rum na chvíli poválejte v ústech a nechte plně rozvinout jedinečnou chuť.

A abychom nezapomněli – rum můžete pít, z čeho chcete, ovšem rovnováhy mezi chutí a vůni dosáhnete pomocí sklenice kónického tvaru (směrem vzhůru se zužuje). Zda zvolíte sklenku s těžší základnou, nebo stopkou, je otázkou vašeho vkusu.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: