20.3.2017
Kategorie: Bydlení, Zahrada

Jak pěstovat levanduli?

Nádherná vůně a půvabná fialová barva okouzlí každou ženu a nenechá chladnými ani muže. Tímto kouzlem nás doslova omámí levandule. Pro její pěstování je základní podmínkou dostatek slunečních paprsků.

Nevadí ji ani letní úpal, takže není divu, že se levanduli nejlépe daří ve slunných oblastech jako je francouzská Provence nebo chorvatský ostrov Hvar, což jsou lokality typické pro výskyt a pěstování levandule.

Pěstování v našich podmínkách

Chcete-li mít krásné trsy levandule na své zahradě, musíte vybrat dostatečně osluněné stanoviště, nejlépe na jižní či východní stranu. Ideální je záhon či skalka na přímém slunci, což napomáhá lepší vybarvenosti a intenzivnější vůni květů. Může se pěstovat i ve větších nádobách a květináčích na terase nebo balkónu.

levanduleLevandule je nenáročná na zalévání, spíše ji svědčí sucho a vyloženě ji škodí přemokření. Zemina by měla být lehká, propustná, nejlépe vápenitá a pokud možno suchá. Během roku nevyžaduje žádnou zvláštní péči, stačí ji pouze plít a stříhat. Nemusíte se bát ani vymrznutí přes zimu, neboť levandule je mrazuvzdorná.

Jak začít s pěstováním

S pěstováním můžete začít od semínek, která vysadíte na jaře do misky nebo truhlíku umístěného na osvětlené místo, kde bude stálá teplota kolem 20° C. Jakmile sazenice vyrostou, přesaďte je po kratším otužení na otevřený záhon nebo do větší nádoby, a to v květnu až červnu. Abyste dosáhli dostatečně mohutného květenství v dalším období, musíte levanduli seříznout vždy na jaře. Tím zabráníte také tvorbě semen. Stříhat musíte ovšem pouze nové výhonky, nikoliv staré dřevo, které by špatně obrazilo. Množit levanduli můžeme buď semeny, nebo řízkováním polodřevitých stonků zhruba v dubnu.

levanduleDruhy levandule

U nás se pěstuje hlavně levandule lékařská, která dorůstá v trsech do 30 až 60 cm vysokých. Dalším kultivarem je levandule hlávkovitá, která vyroste v mohutný a hustý polokeř vysoký téměř jeden metr. Tento druh má velice aromatické šedoplstnaté listy a květy v tónech růžově až temně purpurových. Kromě tradiční fialové je rozšířena i levandule modrá, bílá a růžová. Levandule vám může dělat radost nejen na zahradě, terase či balkóně, ale také si ji můžete usušit a provonět celý byt.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: