22.4.2019
Kategorie: Zdraví

Jak osladit kávu či čaj zdravě?

Milujete ráno vůni čerstvě uvařeného čaje nebo kávy a vždy se těšíte na první doušek, který vás definitivně probere. Ovšem před tím vytouženým prvním douškem do nápoje nasypete „kilo“ cukru, protože si přece potřebujete osladit život bez něj byste kávu ani čaj nepozřeli. Existuje více způsobů, jak si kávu a čaj osladit. A to s pozitivním přínosem vašemu zdraví a negativním přínosem vašim nadbytečným kilogramům.

Náhradní sladidla

Náhradní sladidla se dělí do dvou základních skupin – přírodní a syntetická (umělá). Umělá sladidla jsou často označována za zdravotně závadná. Staly se předmětem mnoha výzkumů, které dopadly nejednoznačně. Proto se raději zaměřme na přírodní sladidla.

Sirupy

Agávový, javorový, rýžový nebo ječný sirup – opravdu jich existuje mnoho, všechny jsou často označovány za sirupy vhodné k redukci. Bohužel způsob výroby těchto sirupů svědčí o opačném efektu těchto sirupů. Sirupy sice obsahují malé množství minerálních látek a vitamínů, ovšem jejich hlavní složkou zůstává cukr. Sirupy se vyrábí ze sladké šťávy, která je až posléze zahuštěná do podoby sirupu. A zahušťují se, jak jinak než cukrem. Výjimkou je čekankový sirup. Ostatní sirupy obsahují minimálně 80% cukru, čekankový sirup se získává z kořene a jeho základem je inulin. Inulin jedním z druhů zdravé vlákniny, které vám pomohou udržet nízkou váhu a navíc má přirozeně sladkou chuť. Určitě stojí za to ho ochutnat.

Stévie

Stévie sladká je rostlina s bílými kvítky. Extrakt ze stévie je až 100x sladivější než cukr a nemá téměř žádné kalorie. Stévie je vhodná také pro diabetiky a jejím používáním se nijak nezvyšuje riziko tvorby zubního kazu. V obchodech ji můžete zakoupit ve formě kapek nebo pilulek.

Med

Med je směsí fruktózy a glukózy s malým množstvím zdraví prospěšných látek. Bohužel i u medu je stále převažuje množství cukru nad množstvím vitamínů a minerálních látek.

A co mléko?

Kombinace černé kávy a mléka je velice nešťastná, zejména pro váš dvanácterník. Tato kombinace ho dostane do křeče, ve které stáhne své hladké svalstvo a následně zapříčiní, že vám přestane fungovat slinivka břišní a pokud nemáte úplně v pořádku žlučník, máte zaděláno na pořádný malér.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: