9.1.2017
Kategorie: Lifestyle

Jak nejlépe přenášet miminko? Zkuste šátkování!

Tento způsob znaly a používaly už naše babičky. V současnosti je to jedna z věcí, která rodiče rozděluje na dva tábory – jedni nosí a druzí si myslí, že tento způsob více škodí. Jaká je tedy pravda?

Výhody nošení v šátku

8137736963_594a4deaed_kTi, kteří tento způsob používají, tvrdí, že je to přirozený a pro všechny prospěšný způsob nošení dětí. Jaké jsou pro toto tvrzení důvody? Především umožňuje blízký kontakt dítěte a rodiče, děti bývají klidnější a méně pláčou, mají větší rozhled.

Výhody pro děti – miminko slyší tlukot matčina srdce, jež pro něj znamená pocit bezpečí, klidu a jistoty, není stresováno okolním prostředím. Tento způsob velice prospívá dětem nedonošeným či handicapovaným. Miminko je v anatomicky správné a přirozené poloze a díky tomu je podporován jeho zdravý vývoj, předcházíme také polohovým deformacím hlavičky.

Výhody pro rodiče – méně zatěžujete záda, snáze se pohybujete (například po schodech), váha i těžiště dítěte jsou blízko těla rodiče, takže je dítě „lehčí“ – váha se rozloží na obě ramena a celá záda, nedochází k jednostrannému zatěžování těla. Máte volné ruce, nejste omezeni věkem dítěte, jen musíte použít správný způsob úvazu, vhodný pro daný věk. S miminkem v šátku jsou pro vás přístupná i místa, kam se těžko dostáváte s kočárkem – výlet do lesa nebo na koupaliště. Ani cesta MHD nebo vlakem již není takový problém. Šátek je skladný a dokonce jej můžete použít i na další činnosti (jako podložku při přebalování, pokrývku, či zástěnu proti sluníčku nebo třeba houpací síť). Díky své praktičnosti jej můžou používat i maminky handicapované.

Hlavní zásady pro nošení ve vertikální poloze

Abychom miminku neuškodili, musíme při nošení v šátku dodržovat určitá pravidla – záda musí být mírně kulatá, zadeček podsazený, nožičky široce roztažené, kolínka ve stejné úrovni nebo výš, než zadeček, zajištěná hlavička (úplně malým miminkům ji podepíráme šátkem, u větších dětí ji podepíráme v případě spánku) a dostatečně pevné vázání.

Tento tradiční, ale méně používaný, způsob přirozené péče o dítě se vrací i k nám, protože nošení dítěte má spoustu výhod. Stále častěji můžeme vidět maminky s batolátky v šátku.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: