25.6.2018
Kategorie: Finance

Jak naučit děti šetřit peníze?

Peníze jsou velice důležitou součástí našeho života a proto je důležité umět s nimi dobře zacházet a to především proto, abychom se v budoucnu nedostali do finanční tísně.

Finanční gramotnost je umění, které bychom měli rozvíjet i u našich dětí a to už od velmi raného věku. Díky tomu se v budoucnu nebudou zadlužovat, budou zodpovědně spravovat svůj rodinný rozpočet i své finanční prostředky.

Kdy začít?

Celá řada rodičů řeší otázku, kdy a jak začít s dětmi debatu o penězích. Ideální dobou je předškolní věk. Rodiče by se měli snažit o tom, aby dítě vědělo, proč jsou peníze důležité a kde se vlastně berou, na co je potřebujeme a co se stane, když dojdou. Vedeme je k poznání, že zásoba peněz není neomezená a že pokud si chceme něco koupit, musíme si na to nejprve našetřit. Postupně je seznamujeme s jejich cenou.

Dítě si rádo hraje, můžete tedy začít s hrou na obchod, zpočátku to může být formou žetonů, později například dětské peníze.

První kasička

Před nástupem do školy můžeme dítěti pořídit první kasičku, většinou bývá ve tvaru prasátka. Dáme mu do ní drobné mince jako první vklad. Dítě si tak může samo našetřit na nějakou drobnost.

Starší děti by měly mít představu, co všechno je potřeba pravidelně platit a jak vytvořit alespoň malou finanční rezervu.

První kapesné

S nástupem do školy můžeme začít dítěti dávat první kapesné. Ideální je vždy na jeden týden. Pokud mu nějaké peníze na konci týdne zbydou, může je dát do kasičky. Pokud mu budou scházet, můžete mu je půjčit, ale trvejte na tom, že vám je vrátí z dalšího kapesného. Učíte jej tak, že půjčka nebývá nikdy zadarmo.

Středoškoláci již mají možnost přivýdělku na brigádě. Poznají tak skutečnou hodnotu peněz a budou si jich více vážit.

Buďte příkladem

Největší vliv má na děti rodina. Pokud uvidí, že rodiče umí s penězi hospodařit a rodiče je k tomuto stylu života povedou, je menší pravděpodobnost, že budou mít v životě finanční potíže.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: