13.12.2015
Kategorie: Finance, Účty

Jak naučit děti hospodařit s financemi?

Dnešní doba nutí rodiče učit děti hospodaření s penězi již od malička. Někteří stále následují princip staré školy „šetření do prasátka“, je však spousta rodičů, kteří považují za důležité naučit dítě hospodařit s bankovním účtem a platební kartou. Právě k tomuto účelu slouží dětská konta, která dnes nabízí celá řada bankovních institucí. Pojďme se podívat, co nabízí.

Kapesné na účet

Hlavním cílem dětských kont je nahradit klasické kapesné ve formě fyzické měny. Navíc to rodičům usnadňuje další starost navíc. Stačí jen vyplnit trvalý příkaz a pravidelně odesílat dítěti požadovanou částku. Dítě se postupně učí hospodařit s penězi, zjistí, jak bankovní účet funguje, co je to bankomat a jak platit pomocí platebních karet.

deti_penize_02

Přehled nad výdaji

Dětská konta mohou však také pomoci rodičům při zjišťování způsobu hospodaření jejich dítek. Rodiče totiž pochopitelně získají přístup do elektronického bankovnictví a mohou tak sledovat hospodaření s účtem. Rodič tak bude informován, kdy, kde a jakou částku dítě vybralo z bankomatu, v případě přímé platby v obchodu dokonce zjistí, kde dítě nakoupilo. Rodič může počítat s tím, že jednou dítě udělá chybu a utratí celé své kapesné za zbytečnosti. To je další přínos do života – ratolest zjistí, že jakmile celé své kapesné utratí, účet zůstane prázdný a bude muset čekat na další „výplatu“ ve formě kapesného.

Limity

Výhodou dětských kont je jejich snadná správa a samozřejmost nastavení limitů. Rodič tak může velmi snadno nastavit limity pro platbu i pro výběr – jak v horizontu dní tak měsíců. Díky tomu má jistotu, že během krátké doby neutratí větší sumu, která mu na účtu zůstala.

deti_penize_03

Nadstandardní služby

Základní dětské účty bývají k dispozici velmi výhodně, obvykle zcela zdarma. Banky se tak snaží pěstovat si svou klientelu od raného dětství. Existují však i nadstandardní řešení dětských kont, které usnadní práci rodičům. Výjimkou pak není ani okamžitá informovanost o dění na účtu prostřednictvím SMS zpráv.

Další podrobné informace a rady o dětských kontech můžete najít na stránkách věnující se této tematice například na idnes.cz, denik.cz nebo bankovnipoplatky.com.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: