04. listopadu 2015
Kategorie: Domácnost

Jak na vodní kámen?

Topná spirála kompletně pokrytá vodním kamenem – tenhle pohled zná z televizní reklamy asi každý. Ale koukněte také do varné konvice. Je tam? Vodní kámen potrápí leckterou hospodyňku. Nejde však pouze o nevzhlednost, vznikající usazeniny mohou výrazně ovlivnit životnost spotřebičů  i spotřebu energie.

Povlaky nebo bílé fleky na bateriích, sprchových hlavicích, umyvadle i vaně – s vodním kamenem se alespoň občas potýká každá domácnost. A o co se vlastně jedná? Je to tuhý povlak, který se usazuje nejčastěji na stěnách nádob a površích, které jsou v kontaktu s tvrdou vodou nedosahující bodu varu.  Hlavní složkou je uhličitan vápenatý a další usazené látky. Ideálním řešením je vzniku vodního kamene předcházet. A proč stojí za to s vodním kamenem bojovat zavčasu?

  • Vodní kámen způsobí, že vaše koupelna nebo kuchyň působí nevzhledně, jako byste se o ně nestarali.
  • Při zanesení potrubí vodním kamenem se zhoršuje jeho průchodnost a zvyšuje se také spotřeba energie.
  • V případě pračky se zvyšuje spotřeba pracího prášku.

Domácí tip pro rychlovarné konvice

Topná spirála je hlavní místo, které ve varné konvici zasáhne vodní kámen. Proto můžete jednou za čas provést rychlou očistu: naplňte konvici z půlky vodou a z půlky octem, nechte projít varem a několikrát důkladně propláchněte. Je důležité odstranit i poslední stopy po octu a – konvice bude jako nová! Pokud nemáte dostatek času a nemáte rádi ocet, rychlým a efektivním řešením je také praktické jednorázové čistidlo Luxon odstraňovač vodního kamene.

vodni_kamen_02

V kuchyni i koupelně

Pokud trápí kuchyňské nebo koupelnové povrchy vodní kámen, spolehněte se na účinné pomocníky. Fixinela antikalk dokáže efektivně odstranit vodní kámen a mýdlové usazeniny, je vhodná například  také pro čištění van, umyvadel, sprchových koutů, toalet, obkladaček nebo nerezových dřezů.

Co s myčkou a pračkou?

Součástí běžných tablet do myčky je také změkčovadlo, to by běžný provoz bez vodního kamene mělo zajistit. Pokud však máte hodně tvrdou vodu, je třeba do myčky přidávat také speciální sůl. Obzvlášť, pokud se u vás vyskytuje tvrdá voda, používejte při praní změkčovače vody.

vodni_kamen_03

Jedna babská rada na závěr: pomocník ocet

V boji s vodním kamenem můžete vyzkoušet také roztok vody a octa. Jeho hlavní nevýhodou však je nepříjemný zápach, který po čištění zůstává. Příliš silný roztok je agresivní a dříve lesklé povrchy mohou po jeho použití zmatnět.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: