23.10.2017
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Jak na korek v interiéru?

Korek sám o sobě, jak jej známe z dobrého vína, se přestal vyrábět. Naleznete jej jen jako doprodej, případně v kvalitních soukromých vínech. Co s takovými korky možná už víte – udělají parádu například v průhledné sklenici. Co ale jinak udělat s korkem v interiéru?

Tradiční doplňky

Z korku se tradičně vyrábí například podtácky pod sklenice, nebo prostírání pod talíře. Dále jej naleznete jako skvělého pomocníka v podobě nástěnek. Zužitkoval jej ale rovněž obuvnický průmysl, který korek využil na pohodlné boty na klínku. Dnes se však i tento korek nahrazuje tapetou, která jako korek pouze vypadá.

Harmonický prvek a soulad s přírodou

Mnoho domácností se nerado zbavuje tohoto přírodního materiálu, který nemusíte nutně značit na sympatizaci s rustikálním stylem. I do zcela moderního, chladného prostoru lze v kontrapozici vložit něco z korku, co dodá domácnosti hřejivé teplo. Korek má přece jenom nádhernou neutrální barvu, která se hodí k čemukoli

Přírodní korek x syntetická náhražka

Doufáme, že si jste vědomi tohoto podstatného rozdílu. Současná vína dnes kupujete se syntetickým, na dotek slizkým povrchem, který s přírodním korkem nemá absolutně co dělat. Pravý korek se vyrábí z korkového dubu a uměli jej vytvářet již staří antičtí Řekové. Právě ti přišli s ucpáváním amfor s olejem či vínem právě těmito přírodními špunty. Jedině pak se vám obsah lahve rozhodně nezkazí.

Středověk toto uzavírání láhví jen a jen ztradičněl. Klasické korkové zátky, které známe dnes, však přišly až okolo roku 1530, a sice o necelých sto padesát let později v kraji Champagne, a to díky prvnímu šampaňskému.

Dekorace

Korek jako dekorace postupem času získal velký obdiv, jak hospodyňky a matky na mateřské přicházely s nejrůznějšími nápady, které jsou schopny vytvářet spolu s dětmi. Mozaika, originální obraz, nebo dekorace pod skleněný stůl. Někdo však z korku dokáže vytvořit také paravan, anebo závěs.

Korek jako nábytek

Možná si řeknete, že tímto veškerý nápad pro využití korku končí. Avšak jste na omylu – z korku se dá vyrobit rovněž podlaha či nábytek. Nezapomeňme na obklad, či přímo profesionálně vyrobené desky na zeď, které dokážou odolat teplotám až sto dvacet stupňů Celsia.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: