12.4.2015
Kategorie: Bydlení, Domácnost

Jak na jarní úklid rychle a jednoduše?

Hlavním “svátkem” úklidu i nadále nejspíše zůstává období před Vánoci, nicméně i Velikonoce a začátek jara řadu hospodyněk naláká ke generálnímu úklidu. Přesto pro vás máme jeden užitečný tip – užijte si krásné jarní dny, úklid zvládnete hravě, až bude zamračeno!

O prodlouženém víkendu jste doma jistě přivítali koledníky, dobroty ve velkém padaly na koberec, stejně jako větvičky jalovce. A pokud jste se tedy k úklidu nedostala, dá se říct, že je to dobře. Užívejte si sluníčka raději venku, doma vás spíše upozorní na šmouhy na oknech a povlak prachu, o kterém jste neměli ani tušení. Ale protože nás sluníčko nabíjí energií, můžeme část obětovat do jarního úklidu třeba právě v době, kdy se sluníčko schová. Ale neděste se! Vezmeme to letem světem.

Mastnota a prach

Asi nejhorší kombinace, kdy na zapomenutém nepořádku začal pracovat zub času. Nic však není ztraceno, stačí si vzít k ruce šikovné pomocníky a špína se bude muset vzdát. Pro ovládnutí prachu, špíny nebo mastnoty využijete například pěnovou Fixinelu, která je ideální zejména pro použití v kuchyni.

uklid_02

Čištění a leštění oken

Čištění a leštění oken bohužel k jaru většinou patří. Výborným pomocníkem je teleskopická tyč se stěrkou, která vám ulehčí spoustu práce a okna zbaví nehezkých šmouh.

A co se sporákem?

Především stop drátěnkám! I když skvrny na sporáku často vypadají nezničitelně, nepouštějte se na ně s drátěnkou ani hrubou stranou houbičky. Odmastit a vydrhnout dá někdy pořádnou práci, stojí však za to vybrat si spolehlivého pomocníka, abyste kuchyňskou linku nepoškrábali – takové změny jsou totiž často nevratné. Při úklidu kuchyně nezapomeňte také na místa kolem těsnění a spáry, kde se sporák dotýká s kuchyňskou linkou – spousta bakterií se udržuje právě v těchto místech.

Jak na myčku nádobí?

V případě volně stojící, ale i vestavné myčky nádobí je především nutná prevence. Pokud je vaše voda tvrdá, volte takovou myčku, která má změkčovací systém. Pokud máte již starší model, používejte pravidelně změkčovače vody, předejdete tak časté tvorbě vodního kamene. Výrobci také doporučují pravidelné čištění myčky alespoň jednou za tři měsíce a to především důkladným očištěním všech filtrů.

Nechejte si pomoct

I malá výpomoc je znát, dílčí úkoly můžete svěřit dětem nebo jiným členům domácnosti. Nemusíte je přímo zavalit povinnostmi, ale i drobné úkoly, o které se podělíte, vám zkrátí čas, který budete muset úklidu věnovat. Minimálně si uvědomí, že nepořádek je potřeba také uklidit a příště už budou možná trochu zdrženlivý při jeho “vyrábění”.

uklid_03

Třídění fotografií, faktur a starých časopisů

Činnosti, které prakticky nemají konce. Rozhodně nezařazujte tyto aktivity k úklidu – hotová byste nebyla nikdy, nechte si je raději na dlouhé zimní večery. Teď raději ukliďte vše potřebné a vyrazte za sluníčkem.

Jak zkrátit čas, který musíte úklidu věnovat?

Držte se následujících jednoduchých, ale účinných rad. Postupujte vždy směrem shora dolů. Začněte od stropu, postupujte přes okna a poličky a skončíte u podlahy vytíráním a vysáváním.  Vyplatí se dodržovat také směr od okna ke dveřím a od nejvytíženějších místností do těch klidnějších. Stanovte si přesný plán, úklid bude rychlejší a efektivnější, když přesně víme, co, jak a v jakém pořadí budeme dělat, jde to lépe a rychleji.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: