07. listopadu 2016
Kategorie: Bydlení, Exteriér

Jak na domě vypěstovat břečťan?

Břečťan patří k nejrozšířenějším popínavým rostlinám. Známo je několik druhů, jako je břečťan kavkazský, kanárský nebo obecný, který má ovšem asi 15 odrůd. Pro účely pěstování na domě je nejvhodnější břečťan obecný. Jeho lodyhy mají zvláštní příčepivé kořínky, které jsou velmi krátké, pevné a právě jimi se spolehlivě přichytí k omítce na domu.

Kromě zdí můžeme nechat břečťanem obrůstat také okrasný strom, kůlnu, plot či jiné objekty na zahradě, které chceme nechat splynout s okolní zelení. Listy břečťanu obecného o velikosti 4-10 cm jsou sytě zelené a mají charakteristický tvar se třemi až pěti laloky. V podstatě se jedná o universální a samopnoucí popínavou dřevinu, které stačí mírně zdrsněný povrch, aby po čase obrostl celý dům, pokud jej nebudeme včas omezovat. Ponecháme-li jej volně růst, budeme mít problémy hlavně kolem dveří, oken a okapů. Příčepivé kořínky pronikají do materiálu, tam koření, a proto je ideálním podkladem například zachovalá fasáda z břizolitu.

brectan_01

Jak začít?

Můžete si buď koupit semeno, sazeničku nebo si odříznout kousek břečťanu někde v sousedství a vypěstovat si jej řízkováním. Semínka se vysévají na podzim. Na jaře se výpěstky proklíčkují a odstraní nežádoucí výhonky. Sazenice nebo řízky se sázejí v únoru, maximálně v březnu do propustné ale vlhké zeminy. Pro začátek je třeba k sazeničce zapíchnout oporu, aby se neplazila po zemi. Břečťan vysazujeme do stínu, jelikož nesnáší slunce. Proto se břečťanu bude nejlépe dařit na zdi obrácené na sever až severozápad.

brectan_02

Jak o břečťan pečovat?

Jednou za dva týdny jej přihnojíme běžným tekutým hnojivem. Přes zimu to omezíme na jednou za měsíc. Břečťan potřebuje vodu, ale nesnáší přemokření. Proto zaléváme jen mírně a v zimě téměř vůbec. Až se rozroste můžeme jej rozmnožovat, a to kdykoliv. Ovšem nejlepším obdobím je doba od prosince do ledna, kdy si můžeme vypěstovat řízky v délce 6-10 cm, které rychle zakoření při teplotě kolem 20°C a vysoké vlhkosti.

Až se břečťan na zdi pořádně rozroste, nepotřebuje žádnou péči. Má-li dostatek vody a živin, dorůstá až 1,5 metru za rok. Jedinou starostí je jeho stříhání, nechceme-li, aby se dostal na dveře nebo okenní rámy. Odstraňování kořínku ze dřeva je téměř nemožné.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: