26.3.2018
Kategorie: Cestování

Jak na cestování s kočárkem veřejnou dopravou?

Pokud se chcete vydat s kočárkem na výlet hromadnou dopravou nebo se prostě potřebujete přemístit z jednoho místa na druhé, je potřeba využívat nízkopodlažní vozidla. Ta bývají zvenčí označena piktogramem kočárku, který naleznete i na zastávce a bývá umístěn i v prostoru dopravního prostředku, kde se můžete s kočárkem přepravovat.

Jízda vlakem

Cestování vlakem bývá pohodlné a navíc děti mašinky milují, tak proč se s ní nevydat na letní výlet. Jak je to však s přepravou kočárku? Kočárek můžete přepravovat ve všech vlacích Českých drah, ale musíte si zvolit vhodný vagón. Pokud lze ve vagónu přepravovat kola, můžete zde také přepravit kočárek.

Můžete jej přepravovat jako spoluzavazadlo, ale jen v případě, že není vyčerpaná kapacita. Přeprava dětského kočárku pro cestující dítě je zdarma. Využít můžete také úschovnu během přepravy, která v některých spojích funguje, je označena symbolem kufru.

Cestování vlakem s malými dětmi se stává stále více přístupným. V moderních vlacích se začínají objevovat prostory s přebalovacími pulty, nebo vyhrazené dětské oddíly.

Jízda v MHD

Do MHD nastupujete s kočárkem dveřmi, které jsou k tomu určené, poznáte je podle piktogramu. Kočárek lze parkovat pouze na místě k tomu vyhrazeném. Pokud vás řidič odmítne s kočárkem přepravit, nesmíte nastoupit.

Před výstupem je vhodné dát řidiči znamení signalizačním zařízením.

Jízda metrem

Ve vozech metra můžete kočárek přepravovat na každé plošině. Pamatujte, že na jedné plošině může být přepravován pouze jeden kočárek. Průjezd vagónem metra je zakázán. Vhodným místem pro kočárek může být prostor u nouzových spojovacích dveří, které se nacházejí na konci vagónu.

Přístupnost jednotlivých stanic metra pro kočárky bývá dostupná v každém schématu metra (výtahy, eskalátory, pevná schodiště).

Do některých stanic je přístupnost omezena pouze na pevné schodiště.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: