31.1.2016
Kategorie: Bydlení, PR

Jak levně vyčistit koberce?

Jarní úklid obvykle zahrnuje i pravidelné čištění koberců. Pokud jste objevili nevzhledné skvrny, nepropadejte panice. Možná vás překvapí, že na většinu skvrn fungují i takzvané babské rady. Prozradíme vám několik zaručených způsobů, pomocí kterých vyčistíte koberce i bez agresivní chemie.

Bezkonkurenční je žehlička

Žehlit koberce, kdo by to byl řekl… Jenomže je to právě žehlička, která hravě vyčistí skvrny od vína, šťáv či vosku. Na skvrnu nejprve nastříkejte roztok se třemi díly vody na jeden díl octa. Poté místo nažehlujte přes hadřík tak dlouho, než skvrna zmizí.

radyprovsechny.cz_uklid-plecity_cz_01

Provoňte byt rozkvetlými květinami

Chcete, aby vaše koberce voněly jako rozkvetlá louka? Namíchejte si směs jedlé sody s esenciálním olejem (cca 10 až 20 kapek do půl kila sody), dobře promíchejte a koberec posypte. Nechte pár minut působit a nakonec důkladně vysajte.

Tip: Esenciální oleje můžete přimíchat do vody i při mytí podlah!

Koberec načechráte octem nebo ledem

Budete-li v rámci jarního úklidu manipulovat s nábytkem a měnit umístění jednotlivých částí, odhalíte otlačená místa. Méně výrazné otlaky načechráte tak, že na místě chvíli necháte působit vodu s octem (ve stejném poměru). Po vysušení vlasce koberce postavte do pozoru lžící, a to tak, že proti směru slehnutých vlasců.

Další metoda čechrání spočívá v rozpuštění ledových kostek na promačkaných místech. Jakmile se led rozpustí, vodu opatrně vysajte, na inkriminované msto položte vlhký hadřík a žehlete do doby, než se tkanina zcela vysuší. Poté opatrně načechrejte – výsledek vás příjemně překvapí.

radyprovsechny.cz_uklid-plecity_cz_02

Babské rady nepomáhají? Obraťte se na profesionály

Nebudeme si nic nalhávat. Babské rady čas od času nezafungují tak, jak bychom si představovali. V takovém případě je lepší zainvestovat pár korun do úklidové služby a neriskovat znehodnocení koberce nevhodnou péčí.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: