08. ledna 2018
Kategorie: Bydlení, Exteriér

Jak krmit ptáčky v zimě?

Víte, jak krmit ptáčky? Ne každý pták nás v tomto období opustil a odletěl do teplých krajin. Co s těmi, kteří zde zůstali? Přece jim naplnit jejich prázdná bříška! Na zimu se jim totiž těžko hledá potrava, kterou jindy sbírají zejména ze země, která je momentálně zamrzlá. Ti, kteří zde zůstávají přes zimu, snášejí mráz i sníh, v noci spí schoulení k sobě a vzájemně se zahřívají. Ovšem při nedostatku potravy strádají a stahují se do parků a zahrad, kde hledají naši pomoc.

Je-li zima dlouhá a tuhá, trpí ptáci nedostatkem potravy a mohou uhynout. Hmyz se jim totiž samozřejmě v této době schoval pod zem, nehledě, že je zem zamrzlá. Nyní je tedy řada na vás – připravte si nejrůznější semínka a drobné plody.

Krmítka pro ptáky

Krmítka pro ptáky jsou dnes snad již povinností každého rodinného domku se zahradou. Ptačí „budku“ však mají také byty – nebojte si jednu takovou pořídit na parapet za okno. Zachráníte tím nejeden život!

Budky dělají radost nejen bříškům ptáků, ale také potěší celou rodinu nebo osamocené seniory. Zkrátka najednou máte o co se starat, komu se věnovat. Děti budou z ptáčků za oknem nebo na parapetě přímo unešené!

Zásady

I pomoc má své zásady, a sice přikrmovat správně a nepřekrmovat, abyste ptáčkům spíše neublížili. Krmítko rovněž umístěte tak, aby ptáci nebyli rušeni okolními vlivy, a zároveň abyste vy měli na ně výhled.

Krmítko by mělo stát nejméně 1,5 metru nad zemí a alespoň dva metry od nejbližšího stromu, aby na ptáky nedoskočila kočka. Dále by mělo být dostatečně prostorné, aby se mohlo najednou krmit více ptáků a aby se do něj vešly i větší druhy.

Co se týče materiálu, pak zvolte tradiční dřevo. Moderním plastovým a skleněným inovacím se vyhněte – jsou nepříjemné na pocit a ptákům na nich kloužou pařáty. Střecha by měla chránit před vlhkem a mokrem.

Čím krmit?

  • Semeny – slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka. Semena jsou perfektním zdrojem energie.
  • Jádry vlašských a lískových ořechů.
  • Ovesnými vločkami, malými kousky syrového masa, strouhanou mrkví, neslaným a neškvařeným sádlem nebo lojem.

Z loje lze vyrobit i vlastní směs, pokud jej rozehřejete a smícháte se semínky. Tuto směs pak lze nalít do skořápky kokosového ořechu, anebo do menšího květináče. V této směsi lze rovněž namočit také suché borové nebo smrkové šišky, ptáci po nich totiž šplhají, když tyto dobroty spořádávají. Každopádně při aplikaci tohoto smíchaného loje dávejte pozor na slunce, kterému je třeba se vyhnout.

V obchodech také existují již smíchané směsi pro zimní krmení ptáků, jsou to například lojové koule, které můžete zavěsit třeba na větev. Ovšem zase si dejte pozor na kočky nebo kuny.

Na olejnatá semena nalákáte sýkorky, koňadru, modřinku, babku, uhelníček, parukářku, mlynaříka, brhlíka, šoupálka a strakapouda. Na semena plevelů a obilovin zase pěnkavy, zvonky, strnady, dlasky, vrabce a kosy.

Na krmítko rozhodně nedávejte:

  • kuchyňský odpad
  • těstoviny
  • slané kořeněné a uzené potraviny
  • zkaženou a nekvalitní potravu
Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: