11.2.2019
Kategorie: Cestování, PR

Jak je to s vízovou povinností do Ruska a jak získat turistické ruské vízum?

Návštěva země, kde ještě relativně nedávno „včera znamenalo zítra“, je bezesporu jedinečný zážitek. Ale ať už se do Ruska (oficiálně „Ruské federace“) vydáte za turistikou, z obchodních nebo jiných důvodů, musíte splnit podmínky pro vstup stanovené jeho zákony. Zároveň doporučujeme, abyste si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu, zda se nezměnily.

Občané České republiky potřebují ke vstupu do Ruska vízum, o které lze požádat na ruských velvyslanectvích a konzulátech, resp. ve vízových centrech, do jejichž kompetence spadá přijímání vízových žádostí pro konzuláty.

Pozorruské vízum si musíte obstarat v předstihu, získat ho až na hraničním přechodu není možné. Osoby bez víza bývají podrobeny zdlouhavé administrativní proceduře, hrozí jim vysoká pokuta a okamžité vyhoštění na vlastní náklady.

Vízum do Ruska můžete získat i přes prostředníka

Nemáte na vyřizování víza do Ruska čas, případně nechcete udělat zbytečnou administrativní chybu? Dobrá zpráva je, že vyřízení potřebných dokumentů můžete svěřit prostředníkovi (např. některé cestovní kanceláři nebo subjektu, který se na vyřizování víz úzce specializuje).

Postup vyřízení turistického víza

V případě pobytu kratšího 30 dní je ideálním řešením turistické vízum. K úspěšnému vyřízení budete potřebovat:

  • platný cestovní pas (s platností po dobu min. půl roku po návratu z Ruské federace),
  • vízovou anketu (získáte na konzulátu, příp. si ji stáhnete online),
  • potvrzení o uzavřeném cestovním pojištění,
  • 2 fotografie,
  • potvrzení z hotelu od hotelu/zprostředkovatele.

Počítejte s tím, že vyřízení turistického víza není zdarma (výše poplatků je za normálních podmínek 1720 Kč) a nezískáte ho obratem. Využijete-li služeb agentury, vyjde vás o něco dráž (zhruba o tisíc korun), ale vyhnete se byrokracii a získáte ho do 3 dnů.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: