21.2.2016
Kategorie: Auto-moto, PR

Jak je to s řidičákem na skútr?

Pohráváte si s myšlenkou na pořízení skútru, ale nejste si jistí, jestli budete potřebovat řidičský průkaz na motorku? Máme pro vás dobrou zprávu – od ledna 2013 totiž platí zákon, který výrazně změnil pravidla řízení jednostopých vozidel. V rámci novelizace byly skútry s obsahem motoru do 125 ccm zařazeny do stejné skupiny jako osobní automobily. Majitelé řidičského průkazu skupiny B tak mohou směle usednout za řídítka skútru. Jak dlouho řidičák mají, nehraje roli.

Skútr řídit můžete, ale pouze automat

Nový zákon se však netýká zdaleka všech jednostopých vozidel. Zahrnuje pouze skútry a motocykly, které mají automatickou převodovku. Paradoxně tak nemůžete řídit motocykl s menším objemem a manuální převodovkou (např. Jawa Pionýr). Pro řidiče s průkazem skupiny B, na kterém je uvedeno, že mohou řídit také motocykly do 50 ccm, to samozřejmě neplatí a mohou řídit také jednostopá vozidla s manuální převodovkou.

radyprovsechny_kentoya_cz_01Skútr Kentoya Broadway 125 4T

Legislativních změn bylo více a mimo jiné došlo ke zrušení rychlostního omezení do 45 km/h, které bylo, s ohledem na současný charakter provozu, nežádoucí. Další informace najdete zde.

Tip: Pokud se na skútr necítíte, zkuste raději levnější elektro kolo. Obejdete se bez řidičského průkazu a náklady na 100 km nepřesáhnou 6 Kč.

radyprovsechny_kentoya_cz_02Elektrokolo Kentoya AEB01

Na co myslet při pořizování skútru?

Výběr skútru je otázkou osobních preferencí a v neposlední řadě rozpočtu. Záleží na tom, jak často a jakým způsobem budete na skútru jezdit. Můžete zariskovat a ušetřit koupí vozidla od méně známého výrobce. Nesmíte se však divit, pokud vás levný skútr velmi rychle zradí a vypoví službu. Máte-li na něm v plánu jezdit podstatně déle, jděte na jistotu a vsaďte na renomovaného výrobce.

Nezapomeňte ani na kvalitní výbavu, bez které by byla jízda na skútru nebezpečná. Neobejdete se bez přilby (ideální je otevřená s vyklápěcím plexištítem), rukavic a pevné bundy s chrániči.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: