3.3.2019
Kategorie: PR, Různé

Jak chránit svá data v počítači?

Zálohovat či nezálohovat? Na tuto otázku vám odborníci i laici odpovědí jednohlasně ANO. Horší to již bude, když položíte otázku. A, zálohujete? Rázem uslyšíte vyhýbavé odpovědi. Ale tak či onak. Se zálohováním neotálejte! Ano, už teď může být pozdě. Ztráta dat je nepříjemná věc a v mnoha případech se data nedají už nikdy nahradit. Kdo to nikdy nezažil, tak to nepochopí. Vím to z vlastní zkušenosti a doteď mě mrzí ztráta fotek, a manželka mi to nikdy nezapomene, když byla má první dcera malá. U druhé jsem byl už poučen a důsledně pořizuji zálohy.

Jak a kdy můžete ztratit data?

Nejčastějším důvodem ztráty dat je mechanické poškození. Zvláště u mobilních zařízení, a nemusí to být nutně jen notebook, ale třeba i foťák, tablet, telefon či externí disk. Nebezpečí poškození na zařízení, které používáme v „terénu“, číhá zkrátka na každém rohu. Mobilní telefon utopíte raz dva, a „křachnout“ notebookem o zem, také není žádné umění.

Mechanicky můžete i poškodit i jinak velmi odolný MacBook 12 – 2007, který si, a věřím vám, jinak bedlivě střežíte. Nebezpečí však hrozí i počítačům a přístrojům, které jsou relativně v bezpečí u vás doma v pracovně. Sousedova pračka a dětská kreativita mají totiž označení „výjimečně nebezpečné“. Do kategorie mechanické poškození patří, a té se nevyhnou ani ti nejpečlivější z vás, samozřejmě i krádež.

Data jsou jen jedničky a nuly

Další možností, a dnes bohužel stále častější, bývá softwarová ztráta dat. Ač jistě používáte aktualizovaný a velmi sofistikovaný systém ochrany, nikdy nemůžete vyloučit napadení virem. Zavirované mohou být nejenom počítače, ale i tablety či mobilní telefony.

Snad jsou na tom lépe jen zařízení od Applu, protože macky nejsou díky systému MacOS na viry tak „náchylné“. K nejčastějším virům patří trojan, neboli trojský kůň, spyware a také velmi záludný červ, jež „jen“ rozesílá nevyžádanou poštu z napadeného počítače. Existují i softwarové pohromy, které vznikají doslova na jedno kliknutí. O data můžete přijít, zformátujete-li omylem disk nebo paměť, zcela náhodou smažete obsah vašeho flash disku nebo třeba i při přetahování dat do notebooku. Častou fatální chybou, která vede ke ztrátě dat, bývá i instalace nového operačního systému.

Operační systém MacOS je známý tím, že “nechytá” viry, které by ho ohrozily.

Když selže počítač, může se stát katastrofa

Software i hardware se někdy poškodí i bez přičinění člověka. Ať je váš pevný disk sebekvalitnější a sebedražší, může vždy kdykoliv selhat. Je to jenom stroj. Příčinou může být náhlý pád operačního systému, skrytá výrobní vada nebo jednoduše únava materiálu stářím. Pevný disk zkrátka náhle zkolabuje, aniž byste dokázali přijít na to, proč.

Jak lze data zálohovat?

Na zálohování vašich fotek, videí, textů, ale i pracovních dokumentů, smluv a faktur je ideální pořídit si externí disk. Je to „kouzelná krabička“, která se připojí k vašemu počítači, nejčastěji USB kabelem, a zálohování může začít. Zálohovat lze i na flash disk, který obvykle bývá mnohem menší. Rozdíl však je nejen ve fyzické velikosti, ale bohužel i v paměti. Zatímco externí disky mají kapacitu paměti obvykle v rozmezí od 250 GB do 2 T, „flešky“ mívají nejčastěji paměť mezi 8 a 250 GB. Ale i tak se na ně vejdou stovky fotek anebo dva stažené filmy.

Jestli chcete, aby vaše zálohování bylo skutečně stoprocentní, dodržujte osvědčené pravidlo „dvou oddělených míst“. Ano! Svá data musíte uložit alespoň na dvou oddělených, na sobě nezávislých místech, ideálně na externí disk a další, třeba na virtuální úložiště.

Pokud se o zálohování dat zajímáte, až když se vám rozbil počítač, drže se alespoň jednoduchého pravidla. Neexperimentujte s opravami a svěřte váš počítač do rukou odborníků, tedy do kvalifikovaného servisu, a to, v takovém stavu v jakém právě je. Ne všechno, co je na první pohled ztracené, už neexistuje. Specializované firmy, které se zabývají obnovou dat, umí skutečné divy, ale ani ony, nemají kouzelnou hůlku.

A proto zálohujte!

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: