23.5.2016
Kategorie: Zdraví

Jak bojovat s bolestí kloubů?

Bolest kloubů už zdaleka není jen problémem starších generací, ale může se objevit i u dětí školního věku. Ve stáří je na vině zejména opotřebování kloubů, ubývání svalové hmoty a ztráta chrupavky. U mladších generací je příčinou tohoto problému zejména přetížení kloubů při sportovní zátěži. Jak s bolestí kloubů bojovat, aby nebyla tak intenzivní a zmizela?

Základem je správná strava

Drtivá většina zdravotních komplikací může mít alespoň částečné řešení ve změně stravování. Pro bolest kloubů to platí také. Vždy je důležité tělu dodávat dostatek vitamínů, živin a minerálních látek, které podporují pevnost vazů, tvorbu chrupavky, snižují citlivost kloubů a zvyšují jejich vyživenost. Strava by měla být bohatá na vitaminy C a E, selen, zinek, křemík a omega-3 mastné kyseliny. Ideálním masem jsou ryby, konkrétně tučnější druhy jako makrela, sumec, platýz i kapr.

klouby_01

Pomohou i potravinové doplňky

Pokud na přípravu odpovídající stravy nemáte čas, ale potřebovali byste potřebné látky do svého těla dostat, pomoci mohou i potravinové doplňky. Těch je v současnosti na trhu velké množství, stejně tak, jako mastí a léků proti bolesti kloubů. Jejich užívání byste vždy měli nejprve konzultovat se svým lékařem.

Teplo na klouby

Obecně kloubům pomáhá teplo. V teplém prostředí se klouby lépe prokrvují, což sníží jejich citlivost a bolestivost. Bolavé klouby se tedy snažte udržovat neustále v teple. Pokud vás bolí kolena, nechoďte v kraťasech, dokud nebude opravdu teplé počasí. Pokud lokty, noste dlouhý rukáv. Alespoň 1x denně si na bolavé klouby dejte zábaly. Velkým pomocníkem může být i pobyt ve vířivce nebo v sauně, kdy se prohřeje a uvolní celé tělo.

klouby_02

Nezapomínejte na cvičení

Rozhodně není správnou variantou, když bolavé klouby nebudete využívat. Naopak. Pokud klouby zatuhnou, bolí ještě více. Po nahřátí kloubů tedy bolavá místa vždy alespoň 10 minut procvičte a rozhýbejte. Ideálním cvičením je plavání, kdy voda kloubům ulevuje a nadlehčuje, ale zároveň je při plavání dobře rozhýbete a prokrvíte svaly.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: