22.7.2019
Kategorie: Cestování

Jak bezpečně cestovat, když očekáváte narození potomka?

Pryč jsou dávno doby, kdy ženy v těhotenství seděly doma a pletly čepičky a kabátky. Dnešní „těhulky“ s klidem vyrazí tůru, jdou si zaběhat, zacvičit, ale také večer posedět s přáteli, samozřejmě bez alkoholu. Těhotná žena, která si užívá dovolenou s partnerem již také není nic výjimečného. Ačkoliv se říká, že těhotná není nemocná žena jsou určitá pravidla, kterých by se měla těhotná žena při cestování a trávení dovolené řídit.

Cestování letadlem

Všichni lékaři těhotným ženám doporučí necestovat v prvním trimestru, kdy je největší riziko potratu, ženy mívají větší sklon k nevolnostem a k únavě. Nejideálnější doba k cestování je druhý trimestr, kdy ženě prakticky nic nehrozí. Ve třetím trimestru není vhodná cesta letadlem a některé letecké společnosti od 36 tt na palubu letadla ženu nevezmou, ani když má potvrzení od lékaře, že je zcela v pořádku. Tlak, který vzniká v letadle při jeho vzletu a přistávání (všichni znáte pocit zalehlých uší) může způsobit prasknutí plodové vody, které vody k předčasnému porodu. U většiny leteckých společností žena prokazuje délku těhotenství a aktuální zdravotní stav.

Cestování autem či autobusem

Představa sezení několika hodin v autě je otrava pro běžného člověka, natož pro ženu, která se kvůli rostoucímu bříšku neuvelebí, neustále potřebuje zastávky na malou a na protáhnutí. Mnoho žen pravidelné zastávky podceňuje a některé dokonce omezí pitný režim, aby nepotřebovaly tak často na záchod, což ohrožuje na zdraví nejen jejich, ale i dítěte. Před cestou by měla žena doplnit hořčík a dodržovat pitný režim.

Pohodlnější cestu vám zajistí speciální cestovní pásy pro těhotné, které zakoupíte v každém obchodě s potřebami pro těhotné a děti.

S koupáním v moři opatrně

Těhotné ženy jsou náchylnější k infekcím, proto by měly vybírat destinace, kde se nevyskytují nemoci jako je malárie nebo žloutenka. Pobyt ve stínu a neopalovat se na přímém slunci je důležité nejen pro těhotné ženy, ale pro všechny.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: