2.12.2018
Kategorie: Auto-moto, PR

Jak bez problémů dodržet rychlostní limity?

Když někam jedete autem, spěcháte? Pak byste se nad sebou měli zamyslet, protože spěch za volantem úzce souvisí i s agresivitou a ochotou více riskovat. Řidiči, kteří nedodržují rychlostní limity, si obvykle neuvědomují, jak nebezpeční mohou být pro své okolí. Nehledě na to, že zbytečně riskují život. Hrozící pokuta a ztráta bodů jsou oproti tomu zanedbatelné.

Spěch se obecně nevyplácí téměř nikdy, ale na silnici to platí minimálně dvojnásobně. Šlápnout na plyn a absolutně nerespektovat dopravní značení je snadné a zvládne to i nezkušený řidič. Mnohem obtížnější je bezpečně zastavit – a při vyšší rychlosti je k tomu zapotřebí mnohem více prostoru. Uvědomit by si to měli především řidiči těžkých nákladních vozidel.

Pro srovnání: nákladní vozidlo o celkové hmotnosti kolem 40 tun potřebuje pro úplné zastavení z rychlosti 80 km/h o 50 metrů delší dráhu než osobní automobil. A to pouze v případě suchého asfaltu.

Neukázněné řidiče často zastaví až zpomalovací prahy. Pravidelné přejíždění retardérů ve vysoké rychlosti však vede ke zničení vozidla.

Pokud vám dělá dodržování rychlostních limitů problém, dodržujte následující doporučení:

  • nedokážete-li rychlost odhadnout, kontrolujte ji pohledem na tachometr, případně si na GPS navigaci nastavte akustické upozornění na překročení,
  • bedlivě sledujte dopravní značení, a pokud si nejste jistí, jaké rychlostní omezení v daném úseku platí, raději rychlost snižte,
  • v zástavbě raději nepřekračujte rychlost 50 km/h, a to až do doby, kdy uvidíte dopravní značku,
  • jakmile uvidíte poblíž krajnice děti, snižte rychlost na 30 km/h,
  • snažte se eliminovat faktory, které vás vedou k podvědomému sešlápnutí plynu (např. určitý typ hudby apod.).

Možná, že vám pomůže, když si každou cestu dopředu naplánujete a budete počítat s určitou časovou rezervou. A pokud spěcháte domů z práce, protože se bojíte, že vám někdo zabere parkovací místo, vyřešte to pomocí parkovací zábrany.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: