27.8.2018
Kategorie: Bydlení, Exteriér

Jak a proč si pořídit k domu studnu?

Důvod, proč si pořídit u domu vlastní studnu je jasný. Jednak nezávislost na dodávkách vody z veřejného vodovodního řadu, a jednak cena vodného a stočného, která je každým rokem vyšší. V běžném rodinném domě stojí voda až 15 tisíc Kč ročně a pokud se zalévá z vodovodního řadu, bývá tato cena podstatně vyšší. Pak se vyplatí uvažovat o vlastní studně.

Nejprve je třeba zjistit bohatost pramene spodní vody v blízkosti domu a pak se rozhodnout mezi studnou vrtanou a hloubenou, nebo-li kopanou. Dalším kladem studny je, že voda v hloubce 8-15 m je většinou velice kvalitní a obsahuje řadu minerálních prvků svědčících našemu organismu. Ovšem vlastní studna se vyplatí i v případě, že vodu budete používat jako užitkovou k zalévání, splachování WC, napouštění bazénu a podobně.

Rozdíly mezi studnou vrtanou a hloubenou

Volbě studny by měl být přítomen odborník, neboť záleží na geologických poměrech, hloubce pramenu, umístění vodonosné vrstvy i kvalitě vody. V současné době je nejrozšířenějším způsobem vrtání. Nejlevnější vrty jsou studny o průměru 10-15 cm, ovšem ty musí být zase hlubší než studny s větším průměrem, takže příliš neušetříte. Vrtaná studna se hodí k rekreačním objektům, kde je nižší spotřeba vody. K zásobení rodinného domu pitnou vodou jsou vhodné průměry 20-25 cm, umožňující zapustit výkonnější čerpadlo.

Výhody a nevýhody

Předností klasické kopané studny je snadnější čištění v případě zanesení, s čímž souvisí také delší životnost. U kopané studny je to až 100 let, zatímco vrtaná studna vydrží okolo 30 let. Kopané studny pokryjí obvykle i větší odběry vody, ovšem jejich nevýhodou je náročnější budování a také náchylnost k lokálnímu znečištění vody.

Co je nutné před vrtáním či hloubením?

  • pozemek, kde chcete vybudovat studnu, musí být ve vašem vlastnictví, což zjistíte z výpisu z katastru nemovitostí a ze snímku z katastrální mapy
  • na pozemek musí být vjezd pro nákladní auto
  • v rámci dobrých sousedských vztahů je v případě, že sousedi mají na svém pozemku studnu, vhodné provést u nich záměr vody, abyste jim nevzali vodu z jejich studny.
Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: