28.12.2015
Kategorie: Bydlení, PR, Zdraví

Finská sauna bez betuly? Připravíte se o polovinu léčivých účinků!

Co je to ta betula? Součást saunového ceremoniálu? Nebo snad druh vědra? Přírodovědci už se jistě smějí, protože betula je latinský název “obyčejné” břízy. V kombinaci se saunou se ale tato dřevina stává neobyčejnou.

Už v dávných dobách si lidoví léčitelé všimli, že výluhy a obklady z břízy čistí krev, působí dezinfekčně na močové cesty a díky příjemné vůni celkově zklidňují. Elegantní strom s černo-bílým kmenem začal být proto spojován s očistou, jarem a novým začátkem. Seveřané břízu také zasvětili Freye, bohyni lásky a krásy.

radyprovsechny_cz_saunasystem_cz_01

Byli to právě také seveřané, konkrétně Finové, kteří začali před stovkami let stavět první sauny. A jejich milovaná bříza u toho nesměla chybět. Přestože se březové dřevo pro stavbu finské sauny příliš nehodí, je skvělé na topení. Největší využití ale našly březové větvičky.

Březová metla patří do každé saunyradyprovsechny_cz_saunasystem_cz_02

Finové si své domácí sauny nedokáží představit bez malé metličky z pevně svázaných březových větviček. Metličce ve tvaru malého košťátka říkají vihta nebo vasta, v češtině se setkáte i s označením věník. Rozhodně se Finy inspirujte, vihtu si do sauny pořiďte a během saunování se s ní šlehejte po celém těle.

Tuto proceduru doporučujeme hned ze 4 důvodů:

  1. Dopřejete si příjemnou masáž.
  2. Rozproudíte suchý vzduch v sauně.
  3. Podpoříte krevní oběh.
  4. Z rozdrcených listů se uvolní éterické látky.

Éterické látky saunu nejen krásně provoní, ale zároveň je efektivně dostanete přímo do pokožky. Zejména dámám pak pomáhají zbavit se celulitidy a kožních problémů. Vůně břízy navíc podpoří relaxaci. Pokud má vaše finská sauna topidlo s výparníkem, můžete si také pořídit březové aroma.

Na vlastní zahradě jako na dovolené ve Finsku

Zatímco vihtu si snadno vyrobíte, stavbu sauny přenechte raději odborníkům. Česká firma SaunaSystem se výrobou a prodejem saun zabývá už více než 14 let. Problém není finská sauna na klíč, sauna do bytu ani stavba vysněné zahradní sauny.

radyprovsechny_cz_saunasystem_cz_03

K té se váže i naše poslední rada. Pokud máte nebo plánujete zahradní saunu, nasaďte si pod její okna břízy. Rychle rostou a vy se tak již brzy budete při pohledu z okna cítit jako na dovolené ve Finsku.

Fotografie použity ze zdrojů Saunasystem.cz a Wikipedia.org.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: