4.5.2020
Kategorie: Bydlení

Dezinfekce domácnosti v koronavirové krizi je důležitá. Provádáte ji správně?

Asi jen málokdo neví, že je v dnešní době, kdy života nás všech změnila nemoc Covid – 19, důležitá hygiena a používání dezinfekčních a antibakteriálních přípravků. Většina lidí si začala mýt ruce mnohem častěji než dříve a malá lahvička s dezinfekcí se stala běžnou součástí vybavení kabelek.

Mnoho lidí však opomíjí, že i naše domácnosti potřebují pravidelně vyčistit a zbavit nebezpečných virů a bakterií, nejen těch koronavirových. Dezinfekce domácnosti je prioritní především ve chvíli, kdy někdo z obyvatelů je nemocný. Kromě mytí rukou se zaměřte i na svůj domov.

Vyčistěte pevné povrchy

Virus chřipky nebo nachlazení může přežít na určitých tvrdých površích, jako jsou vypínače a nerezová ocel, až 48 hodin. Jiné typy virů, jako je corona virus, jsou mnohem odolnější a vydrží i několik týdnů.

K ošetření tvrdých povrchů, jako jsou pracovní desky, kliky dveří a jídelní stůl, můžete použít dezinfekční prostředek koupený v obchodě nebo zředěné bělidlo. Postříkejte povrch a nechte působit tři minuty. Poté otřete roztok (a snad všechny bakterie) čistým, vlhkým hadříkem. Veškeré kuchyňské náčiní, zejména to, které nemocná osoba používala, nechte projít myčkou při vysoké teplotě, než se vrátí zpět k používání.

Nezapomeňte na koupelnu

Koupelna je další zvláště kritickou oblastí, která se má dezinfikovat. Během nemoci zvažte, zda má nemocný používat papírové ručníky, nebo alespoň vyměňovat ručníky každý den.

Jakmile jsou všichni zdraví, vyčistěte koupelnovou předložku, ručníky v horké vodě a osušte je při vysoké teplotě. Pravidelně během a po nemoci byste měli čistit vysoce citlivé koupelnové oblasti, jako je toaletní víko, sedadlo a klika, podlahu kolem toalety, sprchy a umyvadla, kliky dveří a vypínače světla.

…..nebo na ložnici

Co nejdříve po nemoci vyměňte ložní prádlo a všechna pyžama nebo plyšáky, kteří byly v těsné blízkosti nemocného. A očistěte všechny ostatní běžně používané předměty, jako je televizní dálkové ovládání, knihy a položky u nočního stolu.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: