24.7.2017
Kategorie: Finance

Co dělat v případě nálezu nebo ztráty peněz?

Ztratit peněženku s penězi, zvláště pokud je v ní větší obnos, je nemilé. Ovšem ani v případě, že nalezneme cizí peněženku plnou peněz, nemusí to znamenat štěstí.

Pokud má člověk alespoň minimální zodpovědnost a svědomí, snaží se o to, aby se peníze dostaly zpět ke svému majiteli. Při ztrátě peněženky s doklady vás čeká martyrium běhání po úřadech, které vám musí vystavit doklady nové. Peníze musíte nahradit pochopitelně jinými, zpravidla z vlastních úspor, což je vždy nemilé. Jak ztráta, tak nalezení peněz vyžaduje určité kroky, které však jsou poněkud odlišné.

Ztráta peněz

Upozorňovat na častý zvyk nechávat si v peněžence veškerou hotovost, platební karty a doklady, je v případě ztráty peněženky již zbytečné. Je to veliké riziko, které se může krutě vymstít. Člověk totiž může přijít o víc, než je na první pohled patrné.

Když už se tato nepříjemnost stane, je třeba zachovat chladnou hlavu a okamžitě jednat. Nejprve se spojit s bankou a nechat zablokovat platební kartu. Poté je třeba nahlásit ztrátu dokladů na Policii ČR a nechat si vystavit potvrzení o ukradených dokladech. S těmi se dostavíte na obecní úřad a požádáte o vystavení nových dokladů.

Nález peněz

Pokud naleznete větší finanční sumu, rozhodně si ji nenechávejte. Pomyslete na to, kdyby se to přihodilo vám a jak byste byli šťastní, kdyby vaše peníze našel poctivý nálezce. Navíc máte nárok na odměnu ve výši 10% z nalezené věci. K tomu si můžete připočítat i náklady vzniklé vám v souvislosti s oznámením. Peníze předejte na obecním úřadu a nechte si vystavit potvrzení o převzetí nálezu.

Bankomat

Peníze můžete najít také v bankomatu, kde je zapomněl roztržitý klient před vámi. Nenoste je do banky, která není povinna hledat jejich majitele. Odevzdejte je na obecním úřadu (chcete-li nálezné), nebo na policii ČR, která má prostředky k vyhledání roztržitého majitele hotovosti.

Jako nálezce se průběžně informujte, zda se nepodařilo najít majitele, po kterém byste měli právo požadovat nálezné. Když se majitel peněz nenajde do 6 měsíců, propadají peníze obci a vy z nich opět máte nárok na 10% podíl.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: