3.6.2019
Kategorie: Zajímavosti

Dají se sny ovládat?

Spánek patří k nejzákladnějším potřebám všech živých tvorů na Zemi. Během spánku dochází ke ztrátě vědomí a celkové regeneraci organismu. Dech se zpomalí, tlak sníží, svalstvo se uvolní. Nedostatek spánku může způsobit mnoho fyzických i psychických potíží. Během spánku se všem lidem zdá během noci několik snů. Po probuzení si většina lidí své sny nepamatuje, proto někteří tvrdí, že se jim sny nezdají. To je však rozšířený omyl.

Dvě fáze spánku

Během spánku dochází ke dvěma fázím – REM s NREM. Obě fáze se během spánku střídají. A právě během fáze REM se vám zdají sny, vrtíte se, převalujete a není neobvyklý rychlý pohyb víček. Podle odborníků se během fáze REM zdají až tři sny. Pokud se dotyčný probudí během snu, pamatuje si ho a je schopen ho převyprávět. Proč se lidem zdají sny, proč si některé vůbec nepamatujeme, některé mlhavě a některé máme v živé paměti po mnoho let se odborníci nemohou shodnout a i přes veškeré výzkumy nemají jednoznačnou odpověď.

Sen ve snu

Možná se vám také stalo, že při vašem snění, jste věděli, že se jedná o sen a možná vás již napadlo, pokusit se tento sen „režírovat“. Vědomý spánek nebo-li lucidní snění je stav, kdy si člověk uvědomuje, že spí a že pouze sní. Zjednodušeně řečeno se jedná o probuzení ve snu.

Jde lucidní sen natrénovat?

Existuje několik technik, jak lucidní sen natrénovat. Tím nejčastějším je naučit se testovat realitu. Ještě než se pokusíte o lucidní snění, zapisujte si své sny, hned po vašem probuzení. Pomůže vám to si své sny pamatovat a vaše lucidní snění bude mnohem efektivnější.

Testujte jednoduché nápisy během dne – ceduli nad obchodem, reklamu na autobuse. Sledujte, zda se nápis nezmění. Pokud to budete dělat během dne, je velmi pravděpodobné, že tak učiníte i ve snu. Jenže nápisy ve snu většinou nedávají smysl nebo se značnou měnit. Stejný efekt má také čas. Sledujte během dne své hodinky a pozorujte chvíli ubíhající vteřiny. Ve snu bude čas ubíhat odlišným tempem.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: