13.5.2019
Kategorie: Zajímavosti

Co ve skutečnosti obnáší tajemná hypnóza?

O hypnóze nejspíš slyšel každý z vás a téměř každý má matné povědomí o tom, co to přesně je, zejména díky různým filmům, kde byla hypnóza použita často k protizákonným úkonům. Zamáváte nějakým přívěskem na řetízku či provázkem před zrakem hypnotizovaného, pronesete: „Chce se ti spát, chce se ti spát.“ a pak ho pošlete vykrást banku, aniž by si dotyčný něco uvědomoval nebo později pamatoval. Ovšem takto to vůbec není.

Jak tajemná hypnóza opravdu funguje?

Není pravdou, že zhypnotizovaný člověk si nic nepamatuje, nevnímá hlas terapeuta nebo dokonce dokonce může v hypnotickém stavu uvíznout. Hypnóza je opředena mnoha mýty, ale jedná se „pouze“ o stav změny vašeho vědomí. Při hypnabilitě – hypnotickém stavu – ustupuje plné vědomí do pozadí a naopak podvědomí hypnotizovaného komunikuje s terapeutem.

Hloubka hypnability je u každého jedince jiná a zcela jinak reagují děti a jinak dospělí. Čím více je člověk schopný hypnability, tím je větší na šance na úspěch. Léčba probíhá pomocí sugesce, kdy terapeut v hluboké hypnóze vsugeruje podmínky ke zmírnění symptomů potíží, kterých se chce zbavit. Rozhodně neplatí, že by mu mohl terapeut vsugerovat cokoliv proti jeho vůli, přesvědčení nebo morálce. Pokud je terapeut v léčbě úspěšný v hypnotickém stavu, je velice pravděpodobné, že bude úspěšný i při plném vědomí.

V čem hypnóza pomáhá?

Každý člověk je jedinečný a každý je schopný jiné úrovně hypnability a s tím také souvisí jiná úroveň pomoci při potížích. Jedinci, kteří jsou schopni hluboké hypnózy se tak mohou zbavit mnoha zlozvyků.

S pomocí hluboké hypnózy se můžete zbavit:

  • bolestí hlavy
  • různých tiků, koktání nebo jiných problémů s řečí
  • mentální anorexie, bulimie

Ovšem i méně hluboké stavy mohou pomoci vás zbavit:

  • kouření
  • různých úzkostí, strachu
  • některých fóbií (někdy je zapotřebí i hlubší hypnózy)

Hypnóza je sice fascinující metoda, ale nikoliv zázračná. Lidské podvědomí je stále ještě zahalené mnoha tajemstvími, proto by hypnózu měl vždy provádět pouze odborník a nikdy ji nezkoušejte sami.

Zdroj náhledové fotografie: devianart.com.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: