6.5.2019
Kategorie: Finance

Co přesně znamená konsolidace půjček?

Výraz konsolidace půjček jistě mnoho lidí zaslechlo v televizní reklamě, od známých nebo vám dokonce volali z vaší banky s možností výhodné konsolidace vašich půjček. Vaše úvěry vůbec nemusí jít do miliónů ani statisíců, aby pro vás byla konsolidace výhodná a zachránila vás od průšvihu. Někdy to začíná opravdu nenápadně, vezmete si na splátky pračku, lednici, telefon….cokoliv.

Následuje leasing na auto a při delší nemoci vyčerpáte svůj kontokorent nebo kreditní karty. Celkový dluh není nijak vysoký, ale jednotlivé měsíční splátky dohromady tvoří dosti velkou částku, která vám může značně zkomplikovat život.

Jak konsolidace pomůže?

Konsolidace se dá volně přeložit jako upevnění nebo ustálení. Přesněji se jedná o sjednocení všech vašich úvěrů do jednoho velkého. Banka vám poskytne jeden velký úvěr ze kterého uhradíte veškeré své pohledávky. Zpravidla sníží splátky, mnohdy to bývá až o polovinu. Vy tak platíte pouze jednu nižší částku, delší dobu a máte o všem lepší přehled. Na internetu naleznete mnoho online kalkulaček, které spočítají, zda se vám konsolidace půjček vyplatí. Počítejte s rizikem, že u ostatních sektorů, kde dlužíte můžete zaplatit poplatky za předčasné zaplacení úvěru.

Podmínky k dosažení konsolidace

Pokud se rozhodnete možnosti konsolidace využít, musíte splňovat určité podmínky bez kterých na ni nedosáhnete. Dluhy musíte mít alespoň dva a jejich splatnost musí být delší než půl roku. Dluh by neměl být nižší než 50 000 Kč a neměl by přesahovat přes 500 000kč, ale existují i výjimky. Pokud se zpožďujete se splátkami nebo máte s některé nezaplacené, pravděpodobně vám banka konsolidaci zamítne, což je trochu paradoxní. Většinou bývá důvodem ke konsolidaci snížení splátek a opožděné splátky jsou často zapříčiněné právě jejich vysokou sumou.

Pokud nesplňujete podmínky banky, nemusíte zoufat. Konsolidace poskytují i nebankovní sektory a jejich podmínky nejsou sice tolik výhodné, ale ani tolik přísné.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: