15.8.2016
Kategorie: Cestování

Co mít v batohu, když jedete kempovat?

Omrzela vás již dovolená v přeplněných turistických destinacích na plážích u moře? Nebaví vás už spaní v hotelových pokojích, ale chcete si užít dovolenou trochu jinak? Stanování a kempování se opět vrací do módy. Každý rok přibývá rodin, které si chtějí užít dovolenou pod stanem, bez elektřiny, bez mobilu a bez starostí. Chcete se k nim letos přidat? Nejdůležitější je správná výbava. Jakou výbavu mít s sebou na kempování?

Stan, spacák a karimatka

Tři nejdůležitější vybavení, bez kterých se v kempu prostě neobejdete. Vždy je důležité se dobře vyspat, abyste druhý den byli plní energie. Jak vybírat vybavení na spaní?

  • Ze všeho nejdříve je nutné vybrat stan. Jeho velikost je jen na vás a na počtu osob, které pod stanem budou spát. Můžete vybírat i stany s předsíní, oddělenými ložnicemi a vnitřním (společným) prostorem. Záleží ale na tom, zda cestujete nalehko. Čím větší stan, tím méně skladný. Pro ochranu před deštěm a vlhkem je důležité, aby byl stan dvouplášťový, s vrchní nepromokavou vrstvou a aby šel dobře větrat.
  • Spacáky se dají také vybírat v mnoha variantách provedení. Klidně můžete koupit spacák i do -50 stupňů Celsia. Pokud ale budete kempovat jen 2 týdny o letních prázdninách, jednalo by se o zbytečnou investici.
  • Karimatka by měla být dostatečně pohodlná. Ideálně na spodní straně by měla být izolační folie, aby skrze karimatku neprostupoval chlad od země. Pokud máte rádi větší pohodlí, můžete si s sebou vzít i nafukovací matrace.

kemping_01

Vybavení na jídlo

Jestliže chcete kempovat opravdu nalehko a pojedete i bez automobilu, rozhodně s sebou nebudete brát gril ani dvouplotýnkový vařič. Dobrou zprávou je, že většina kempů má společné prostory alespoň malé kuchyňky. Horší zprávou je, že kuchyňky v kempech jsou v mnoha případech zastaralé nebo zcela bez vybavení. Ve vaší výbavě by tedy rozhodně neměl chybět cestovní hořák na PB a také malé PB bombičky. Nezapomínejte ani na menší hrnce nebo ešusy, ve kterých si uvaříte. Základem je ostrý nůž a lžička. Nemusíte s sebou brát celý příbor, 99% pokrmů lze sníst jen pomocí lžíce.

kemping_02

Další nezbytné vybavení do batohu

Dalším nezbytným vybavením, které byste měli mít při kempování s sebou, je baterka. Ideálně čelovka, abyste měli vždy volné ruce. Chybět by nemělo ani základní nářadí, se kterým zvládnete drobné opravy. Ideální volbou jsou univerzální nože nebo kleště, ve kterých je ukryto několik typů základního nářadí. Myslete i na ochranu věcí proti vlhku a vodě. Věci mějte zabalené i v batohu raději v igelitových pytlích, aby byly za každé situace v suchu. Důležitý je repelent proti hmyzu, krém na opalování a dobrá obuv.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: