30.5.2016
Kategorie: Bydlení, Exteriér

Co dělat, když je voda v bazénu neustále zakalená?

Teplé počasí snad už konečně vydrží dlouhodobě, což je pro majitele rodinných domů se zahradou ideální zpráva. A pro majitele zahrad, na kterých je bazén, je tato zpráva ideální dvojnásobně. Jenže aby se dalo koupat v bazénu, musí být voda čistá a to se ne vždy daří. Nemůžete dosáhnout ideální azurově modré vody v bazénu a přijde vám voda stále zakalená? Jak to vyřešit?

Bílý zákal – hodně pH nebo tvrdá voda

Častým problémem u bazénové vody bývá bílý (mléčný) zákal, tedy když voda připomíná spíše mléko. Bílý zákal nejde přefiltrovat ani jinak mechanicky odstranit. Je zapotřebí vyčištění chemickou cestou. A jak na to? Problémy s bílým zákalem mohou mít dvojí původ. Prvním důvodem je, že voda, kterou napouštíte bazén, je příliš tvrdá nebo železitá. Stačí pořídit vhodný přípravek a snížit železitost. Druhou možností je, že voda má vysoké pH a tvoří se v ní zákal. pH tester by měl být základní výbavou každého majitele bazénů.

bazen_01

Zelený zákal – málo chloru

Druhým problémem v bazénové vodě může být zelený zákal. Ten se projevuje v momentě, kdy se vám do bazénu dostane řasa. A ta se objevuje v případech, že máte ve vodě nízkou hladinu chloru. Občas se stává, že chlor do bazénu neustále přidáváte, ale zákal nemizí, i když je chloru víc, než by bylo zdrávo. Jak je to možné? Problém je v pH vody. Aby chlor mohl dokonale v bazénech působit, musí být aplikován do bazénů s ideální hodnotou pH, jinak jeho účinnost bude nižší. Ideální hodnota pH se pohybuje mezi 6,8-7,2.

bazen_02

Řasy ani zákal ani tak nemizí?

Přípravky bazénové chemie pro řešení problémů se zákaly – ať bílým nebo zeleným, pracují na podobném principu. Mikroskopické částečky zákalu spojí do větších sloučenin, které je schopna zachytit písková filtrace. Pokud to tak není, nejspíše je problém ve filtraci. Zrnka písku ve filtraci se neustále obrušují, a když jsou hladká, nejsou schopná zachytávat ani větší sloučeniny a jakou vodu nasají, takovou posílají zpět do bazénu. Písek by se ve filtracích měl měnit alespoň 1x za 2 roky.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: