18.3.2019
Kategorie: Bydlení, Exteriér

Chcete ušetřit za fasádu? Nechte dům obrůst popínavými rostlinami!

Zeleně obrostlý dům popínavou rostlinou vypadá krásně jako z pohádky, ale to není jeho největší předností. Popínavé rostliny na domě mu přináší mnoho výhod a majiteli domu ušetří hodně práce i financí.

Pověry o velké vlhkosti v domě nejsou pravdivé, naopak. Rostliny vlhkost do domu vůbec nepustí a dešťová steče po lístcích, které jsou po většinu roku zelené. Dalším velkým mýtem kolem popínavých rostlin je hmyz. Ten nemá důvod do domu létat a drží se u rostlin. Paradoxně do domu létá více hmyzu, který není obrostlý rostlinou. Kromě domu můžete popínavou rostlinou nechat obrůst i pergolu, terasu nebo zahradní altán.

Výhody popínavé rostliny na domě

Když po nějaké době dům obroste popínavou rostlinou, vytvoří tím domu druhou fasádu. Ta původní je tak chráněná před veškerými povětrnostními vlivy. Na druhou stranu dům se „nedusí“ a nehrozí tak riziko plísněmi, jak si mnozí myslí. Pokud zvolíte rostlinu, která v zimě neopadává, dům budete mít mírně zateplený a naopak v parném létě ho popínavá rostlina příjemně ochladí. Nemusíte se tak bát velkých výkyvů teplot, které jsou nepříjemné člověku, ale škodí také fasádě domu.

Druhy vhodných rostlin

Na severní stranu domu, která je chladnější a méně vystavená teplému slunci, je ideální břečťan. Sice roste podstatně pomaleji než ostatní popínavé rostliny, ale je celoročně zelený a nevyžaduje žádnou podpůrnou konstrukci. Pokud se k němu rozhodnete, dobře si volbu promyslete. Je složité ho po čase vyměnit za jinou rostlinu.

Na jižní nebo západní stranu zvolte zimokeř, podražec nebo přísavník. Všechny rychle rostou a dům můžete mít obrostlý zhruba do sedmi let.

Údržba popínavých rostlin

Některé druhy popínavých rostlin potřebují kovovou nebo dřevěnou konstrukci. Některé mají přísavky, například břečťan, a nepotřebují žádnou podporu, díky přísavkám se udrží na domě. Starost o popínavé rostliny není téměř žádná. Pokud je dům dobře izolovaný, můžete si dům nechat porůst popínavou rostlinou a během růstu ji jen občas přihnojte běžným hnojivem.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: