30.10.2017
Kategorie: Lifestyle, Zdraví

6 zaručených rad, jak zatočit s podzimní únavou

Začínáte na sobě s příchodem chladných měsíců pociťovat únavu? Ráno se nakopnete kávou, ale už po obědě byste si šli nejraději lehnout? Asi na vás padla podzimní únava. Inspirujte se radami, jak s ní zatočit!

Jako ve většině případů i tady platí, že pokud se chcete cítit plní energie, s lehkostí překonávat každodenní starosti a být usměvaví, měli byste upravit svůj jídelníček a styl života. Pomůže vám hodně vitamínů, odpočinku a sport. V 6 bodech vám představíme ty nejlepší pomocníky, díky kterým o podzimní únavě budete už jen číst.

1. Denní světlo a čerstvý vzduch

Jednoznačně funguje, pokud vyrazíte ven a budete se snažit vstřebat i těch několik slabých slunečních paprsků, které se proderou skrz zataženou oblohu. Procházku si můžete užít dvakrát denně. Jednou během obědové pauzy a podruhé třeba cestou domů z práce. Díky chůzi na čerstvém vzduchu se vám v těle začnou uvolňovat endorfiny, což jsou hormony, které podporují dobrou a usměvavou náladu. A pokud jste to nevěděli, tak si díky chůzi prokrvujete a okysličujete mozek, což vede ke zlepšování paměti!

2. Hodně vitamínů a správná výživa

Přeorientujte se na takový jídelníček, který bude bohatý na vlákninu a vitamíny. Jezte citrusové plody a granátová jablka, která jsou plná vitamínu C. Cuketa je bohatá na vitamín B, vlákninu, bílkoviny a fosfáty. Na pozitivní náladu má velký vliv serotonin, hormon štěstí. Jeho tvorbu podpoříte třeba tím, že si dáte banán nebo hořkou čokoládu Fino De Aroma se 71% obsahem kakaa, která vám nejen zvedne náladu, ale také obalí nervy, a navíc, po vysokoprocentní čokoládě se nepřibírá!

3. Sport, pohyb, aktivita

Ani v chladnějších měsících nemusíte přestat se svým oblíbeným běháním. Má hned několik výhod: jste na čerstvém vzduchu, nasáváte sluneční světlo a zlepšujete si krevní oběh. Při zimním běhání dodržujte několik pravidel:

  • pořiďte si voděodolnou obuv,
  • noste ponožky, které odolávají vlhku,
  • vrstvěte oblečení: funkční rolák, mikina, lehčí bunda,
  • noste dlouhé kalhoty, nezapomeňte, že lýtka a achilovka by měly být vždy v teple, proto si klidně navlékněte podkolenky.

4. Pozitivní myšlení

Pokud vás přepadne smutná nálada, snažte ji co nejlépe zahnat. Vyzkoušejte třeba přípravu nového receptu. Už jste někdy vařili polévku z jedlých kaštanů? Ne? Nejvyšší čas to napravit! Kromě toho, že se naučíte v kuchyni používat novou surovinu, budete také chránit svoje zdraví. Jedlé kaštany tlumí nepříjemný kašel, zlepšují paměť a koncentraci, a navíc jsou skvělým zdrojem vitamínů B, E a C.  Se špatnou náladu vám pomůže i zrcadlo. Stoupněte si před něj a smějte se na sebe tak, až se budete za břicho popadat. Nevadí, že smích je zpočátku nucený, uvidíte, že dobrá nálada se dostaví sama!

5. Dostatek spánku a odpočinku

Pokud na sobě pociťujete únavu, nemusíte ji přemáhat. Klidně si běže lehnout, spánek vaše tělo potřebuje. Tělo musí mít dostatek energie, aby si udržovalo svůj imunitní systém ve špičkovém stavu. Proti únavě vám může pomoci především chodit večer dříve spát. Nezapomeňte, že v chladnějších měsících by vaše tělo mělo mít alespoň 8 hodin spánku.

6. Tekutiny a pitný režim

Věděli jste, že pravidelný pitný režim je důležitý nejen v létě, ale také v zimě? Během topné sezóny vysušuje naše tělo teplý vzduch z ústředního vytápění, a proto bychom si měli hlídat, abychom vypili 1,5 litru tekutin denně. Dostatek tekutin je důležitý pro zdraví, celkovou pohodu a energetickou rovnováhu.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: