30.10.2017
Kategorie: Auto-moto, PR

4 základní typy dodávek a jejich charakteristika

Dodávku si můžete zapůjčit, ale také si pořídit vlastní. Druhá možnost se jeví jako výhodná v případě, že vozidlo budete využívat pravidelně. Ale jak si vybrat ten správný model? Vzhledem k tomu, že je nabídka dodávkových automobilů velmi pestrá, vám jistě přijde vhod následující manuál.

Ať už navštívíte autobazar užitkových vozů, nebo se rozhodnete pro zbrusu novou dodávku, měli byste se předem seznámit se základními typy. Při výběru byste se pak měli řídit účelem, pro jaký budete vozidlo využívat. Připomínáme, že pro řízení dodávky do 3,4 tuny stačí řidičský průkaz skupiny B.

1. Pick-up

Přední část pick-upu je přizpůsobena pro řidiče a spolucestujícího, zadní oddělená část slouží pro převoz nákladu. Náklad se na ložnou plochu ukládá přes dvířka umístěná v zadní části nebo na boku vozidla. Výhodou pick-upů jsou kompaktní rozměry, negativem pak méně praktické nakládání oproti jiným dodávkám.

2. Skříňové dodávky

Skříňové dodávky jsou jasnou volbou dopravců. Nabízí tři místa k sezení a většinu vozu zabírá nákladní prostor, do kterého se vejde cca 2 – 7 europalet zboží. V části určené pro převoz nákladu se lze pohybovat vzpřímeně (v pick-up s korbou jen vkleče).

3. Plachtové dodávky

Chcete-li vozit objemnější náklad, bude se vám hodit plachtová dodávka, která má vyztuženou konstrukci potaženou plachtou. Díky tomu do nákladního prostoru snadno umístíte i méně foremné věci. Celková kapacita může činit až 8 europalet.

4. Mikrobus

Pro přepravu až 8 osob (včetně řidiče) je vhodný mikrobus. O kategorii výše je mikrobus s cca 14 – 17 místy, ale na ten již řidičský průkaz kategorie B nestačí.

A na co ještě si dát při výběru užitkového automobilu pozor? Rozhodující je nejen typ dodávky, ale také spolehlivost a úspornost motoru, výbava a v případě ojeté dodávky celkový technický stav. Po cenově dostupném vozidle se můžete poohlédnout například u specializovaného prodejce na www.dodavky-gruber.cz.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: