02. dubna 2020
Kategorie: Finance

4 rady, které vám pomohou udržet rodinný rozpočet na uzdě

Chybí vám peníze na věci, které chcete, nebo dokonce potřebujete i přes to, že v práci trávíte většinu svého života? Problém možná spočívá v tom, že nemáte žádný rodinný rozpočet. Jak vyplynulo z loňského průzkumu agentury STEM/MARK, stejnou chybu dělá necelá polovina českých domácností. Ve výsledku pak nemají přehled o tom, kde se jim ztrácejí peníze, a tak nezbývá prostor ani na žádné šetření.

Skrze pravidelné zaznamenávání příjmů a výdajů se vám snadno podaří najít skulinky, kterými vám peníze utíkají. Tím, že je rozpoznáte, se vám podaří je úspěšně odstranit, a tak najít dostatek peněz na dovolenou, novou elektroniku a mnoho dalších věcí, které vám život zpříjemní. Abychom vám pomohli si vytvořit úspory, připravili jsme pro vás čtyři základní rady, které vám správu vašich rodinných financí usnadní.

1. Dopřávejte si, ale s mírou

Znáte ty chvíle, kdy se vám šíleně nechce vařit, a tak raději vezmete celou rodinu na oběd do restaurace? Pokud to tak uděláte jednou či dvakrát do měsíce, nejde o nic hrozného. Na obědy a večeře v restauraci se ale až příliš snadno zvyká, a když se taková rozhodnutí stávají každý týden nebo dokonce častěji, výrazně se prodraží. Totéž platí i o dalších zábavných aktivitách, jako jsou návštěvy kina, divadla či noci strávené v baru. Jestliže chcete mít v penězích pořádek, naučte se sami sobě říkat ne. Uvidíte, že se to na vašich financích brzy projeví.

2. Dodržujte pravidlo 50 / 20 / 30

S předchozím bodem úzce souvisí pravidlo 50 / 20 / 30. Že jste o něm ještě neslyšeli? Rádi vám ho vysvětlíme. Jedná se o způsob rozdělení výdajů, který vám pomůže udělat si ve svém utrácení pořádek. Prvních 50 % příjmů využijte na výdaje, které jsou absolutně nezbytné. Do této kategorie spadá nájemné, splátka hypotéky, účty za elektřinu a vodu a samozřejmě také strava a případné náklady spojené se vzděláním vašich dětí.

Dalších 20 % vašich prostředků využijte k platbě dalších důležitých nákladů, jako jsou účty za telefon, internet a televizi a splátky leasingu a spotřebitelských či jiných úvěrů. Pokud vám po zaplacení nějaké finance zbydou, odkládejte si je na běžný spořící účet jako rezervu. Se zbývajícími 30 % vaší výplaty můžete zaplatit veškeré další položky jako třeba nákupy oblečení, návštěvy fitness center nebo zmíněné stravování v restauracích.

3. Budujte finanční rezervu

Už jsme tak trochu naťukli, že se vyplatí odkládat část každé výplaty bokem, abyste si vytvořili takzvanou finanční rezervu. Existuje řada situací, kdy vás takové úspory mohou zachránit, od rozbité pračky či ledničky, přes nedoplatky za energie, až po skutečně vážné okolnosti, jako je výpadek příjmu. Když máte našetřeno, nemusíte se takových momentů obávat, protože na ně budete vždy dokonale připraveni. Pokud se vám navíc podaří ušetřit více, než byste na nečekané výdaje potřebovali, můžete z nich část odebrat a chytře investovat.

4. S půjčkami zacházejte opatrně

Všechny předchozí body nás vedou k tomu poslednímu, a tím jsou půjčky. Jestli jste si někdy nějakou sjednali, tak jistě víte, že se jedná o velký závazek – nehledě na to, jak velkou částku si půjčíte. Všechny formy bankovních i nebankovních půjček mají jedno společné, a to je nutnost pravidelného a především včasného odesílání splátek. V praxi to tedy znamená, že určitou část svého rodinného rozpočtu musíte každý měsíc věnovat jejich splácení.

Může se to zdát jako samozřejmost, nicméně spousta lidí na tento zřejmý fakt při sjednávání úvěru nemyslí. V důsledku pak často živoří od výplaty k výplatě a modlí se, aby je náhodou nepotkala nějaká nečekaná událost, která by jim splácení znemožnila. Jestliže tedy nemáte rezervy a plánujete půjčku, dobře zvažte, zda za případné riziko skutečně stojí. Určitě byste se totiž nechtěli dostat do problémů kvůli dovolené, vánočním dárkům nebo podobným záležitostem, které ve skutečnosti vůbec nepotřebujete.

Líbil se vám článek? Řekněte o něm přátelům: